yuzfelci.gen.tr https://www.yuzfelci.gen.tr Yüz Felci, Yüz Felci Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, yuzfelci.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Fri, 15 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Yüz Felci Hareketleri https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-hareketleri.html Wed, 28 Nov 2018 05:41:32 +0000 Yüz Felci Hareketleri, Yüzdeki sinir liflerinin hasara uğraması ve mimik kaslarında hareket kaybının gerçekleştiği bir rahatsızlık olan yüz felcinde fizik tedavi tek uygulanan tek tedavi yöntemi değildir. Geçtiğimiz günler i Yüz Felci Hareketleri, Yüzdeki sinir liflerinin hasara uğraması ve mimik kaslarında hareket kaybının gerçekleştiği bir rahatsızlık olan yüz felcinde fizik tedavi tek uygulanan tek tedavi yöntemi değildir. Geçtiğimiz günler içerisinde her gün kendini videoya alarak yüz egzersizleri yapan ve kendi gelişimini de çektiği videodan takip eden genç kadın 1 sene içinde büyük bir başarı sağlamış ve yüz mimiklerinin çoğunu yeniden kullanmaya başlamıştı. 

Yüz felci her bin kişiden 2 sinde görülmekte tedavi yöntemleri yüzde 80 oranlarında başarıya ulaşmakta ve yüz egzersizleriyle tedavi süreci daha kısa sürede daha etkili sonuçlara ulaşmaktadır. 

Yüz felci hareketleri yapılırken hareketlerin bir ayna karşısında yapılması hareketin gelişimini görmek açısından en uygunudur. Hareketler günde en az 3-5 kez yapılmalı, her egzersiz 8-10 saniye sürmelidir. Bu süreçte en önemli motivasyon kaynağı insanın kendidir, kendiyle barışık olmaya çalışmak, bu sürecin geçici bir süreç olduğunu kabul ederek hareketleri yapmaya istekli olmak en önemli yardımcılardır. Yüzü soğuk hava akımlarından korumak önemlidir. İlk egzersizler için doktorlar gerekli hareketleri uygulamalı olarak takip edecek ve felcin şiddetine göre gerekli önerilerde bulunacaklardır. 

Evde Yüz Felci Hareketleri
 • İlk başlarda ellerden yardım alarak kaşları yukarı kaldırmak ve zaman içinde elleri kullanmadan kaşları yukarı kaldırmaya çalışmak 
 • Kaşları çatmak
 • uzaktaki bir nesneye bakar gibi göz kapaklarını kısıp gözleri açmaya çalışmak
 • Göz kırpmaya çalışmak, gözleri sıkı bir şekilde yumup açmak
 • Gözleri sağa sola hareket ettirmek
 • Derin nefes alarak burnu hareket ettirmek, güzel bir koku almış gibi burnu açmak 
 • Burnu hafifçe sağa ve sola hareket ettirmeye çalışmak
 • Burnu yukarı çekip bırakmak
 • Dudakları mum üfler ya da ıslık çalar gibi büzmek
 • Dudakları sevdiğimiz bir şeyi koca bir kaşık yiyecekmişiz gibi  açmaya çalışmak 
 • Alt dudakları öne doğru çıkarmaya çalışmak
 • Alt dudakları üst dudakların üzerine getirmeye çalışmak
 • Üst dudakları öne doğru getirmeye çalışmak 
 • Alt çeneyi üst çeneye doğru hareket ettirmek
 • Yanakları şişirip ağız içindeki havayı sağa sola götürmeye çalışmak 
 • ''B'', ''M'', ''P'' harfleri dudakları hareket ettiren harflerdir, harfleri söylemeye çalışmak 
 • ''F'', ''V'' harfleri diş dudak harfleridir, söylemeye çalışmak 
 • ''O'' harfini önce bir şeye şaşırmış gibi ağız açarak sonra da yavaşça ağzı küçülterek söylemeye çalışmak.
]]>
Yüz Felci Başlangıcı https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-baslangici.html Thu, 29 Nov 2018 00:06:11 +0000 Yüz felci başlangıcı, Felç hastalığı insanların mücadele etmek zorunda olduğu hastalıkların zor olanlarındandır. Kişinin bir çok etkinliğini kısıtlayan rahatsızlık bazı durumlarda kişiyi hayattan soyutlamaktadır. Yüz felci başlangıcı, Felç hastalığı insanların mücadele etmek zorunda olduğu hastalıkların zor olanlarındandır. Kişinin bir çok etkinliğini kısıtlayan rahatsızlık bazı durumlarda kişiyi hayattan soyutlamaktadır. Tedavisi uzun zaman alan ve her zaman tamamen iyileşme görülmemektedir. Felç hastalıklarının tedaviye en çok cevap vereni yüz felcidir.

Yüz felci, günümüz tıp uzmanlarınca bir çok nedene dayandırılmaktadır. Cereyan, soğuk hava, stres, üzüntü, virüs, kulak arkasında yapılan ameliyatlar, sıkça orta kulak iltihabı geçirmek, başa alınan darbeler, başın ıslak biçimde durması, hatta ağızda görülen uçuklar gibi bir çok sebebe dayandırılmaktadır. Bunlardan en çok beyinden yüze gelen sinirlerin uçlarının iltihaplanması kanaatinde yoğunlaşılmaktadır. Toplumda ise en çok soğuk hava ve cereyanın sebep olduğu kanısı çoğunluktadır.

Yüz felci başlangıcı belirtileri

Yüz felci başlangıcı, yüz kaslarının doğal olarak çalışmamasına bağlı yüzün yarısında kayma hissi ile birlikte konuşma zorluğu, göz kırpma, konuşmada zorluk, yeme ve içmede zorluk gibi en sık karşımıza çıkar. Ayrıca etkilenen tarafta göz kuruluğu ile birlikte göz kapağı, azalmış olan göz yaşını göze tam olarak yayamadığından dolayı sürekli göz yaşarma sorunu yaşanır. Yüz sinirlerinin biri de tat alma duyusundan sorumlu olduğu için bazı hastalarda garip ve nahoş bir tattan şikayet ederler.

Felç hastalıkları içinde tedavisi %90 mümkün olan yüz felci, yüz kaslarının normalin dışında istenmedik biçimde şekil almasıdır. Tıp uzmanları yüz felcine bir çok faktörün sebep olduğunda birleşmişlerdir. %02 kişide görülen rahatsızlık cinsiyetlerde de aynı oranda görülmektedir. Yüz felci, çoğunlukta kış aylarında olmak üzere yılın her zamanı görülmektedir.

Tıp uzmanlarının son zamanlarda ki tespitleri sinirler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu tıbbi tespitler şöyledir. İnsan yüzünün her bir yarısında olan adalelerin yine aynı taraf beyin sapından köken alan ve daha sonra kulağın arkasından yüzeye çıkan kafa sinirlerinden yedinci sinirin, yüz siniri (fasial) ile çalıştığı biliniyor. Fasial sinir ayrıca gözyaşı bezi, tükürük bezi ve dilin ön bölümüne giden ince dallara sahiptir. Yüz felci, sözü edilen sinirin enfeksiyon, travma gibi nedenlere bağlı hasarlardan kaynaklanan geçici bir rahatsızlıktır.

Yüz felcini, çoğu hasta sabah uyandığında, aynaya bakınca yüzlerinin kaydığını fark ederler, aynı gün içinde gözlerde yanma, dudak etrafında karıncalanma, ağzını kapatamadığından suyu ağızda tutamama şikayetleri ile hastalığın farkına varırlar. Çoğu zaman hastalığın belirginleşmesi ve tam olarak netleşmesi bir kaç gün alır. Bazı hastalarda ise bu süre on güne kadar uzar. Kulak arkası veya boyun bölgesinde oluşan ağrı öncü bir uyarı olmakla birlikte çoğu hasta tarafında göz ardı edildiğinden dolayı erken bir teşhis şansı doğurmuyor. Rahatsızlık hızlı bir gelişim gösterir. Bir anda görülen yüz kayması, su içerken suyu ağızda tutamama, gözlerdeki yanmayla hastalığın farkına varılır. Özellikle ağzın kapatılmasındaki problem çokça rastlanır. Buda yemeyi, içmeyi, konuşmayı oldukça zorlaştırır. 

Tüm bu gelişmeler ilk görüldüğü an mutlaka bir hekime baş vurulmalıdır. Gerekli olan araştırmalar yaptırılarak hekimin vereceği tedavi programına uyulmalıdır. Ne kadar erken teşhis edilirse iyileşmede o kadar hızlı olur.
]]>
Doğuştan Yüz Felci https://www.yuzfelci.gen.tr/dogustan-yuz-felci.html Thu, 29 Nov 2018 12:41:59 +0000 Doğuştan Yüz Felci, Bebeğin doğumu sırasında karşılaşılabileceği yaralanmalardan birisi de yüz siniri felcidir. Bu; doğuştan yüz felcinin kendi kendine geçebilme ihtimalinin olabileceği gibi, uzmanlar; bunun için, ce Doğuştan Yüz Felci, Bebeğin doğumu sırasında karşılaşılabileceği yaralanmalardan birisi de yüz siniri felcidir. Bu; doğuştan yüz felcinin kendi kendine geçebilme ihtimalinin olabileceği gibi, uzmanlar; bunun için, cerrahi bir operasyona da ihtiyaç duyulabileceğini söylemektedir. 
Ana rahminin bebeği dışarı itme kuvveti sonucu ya da vakumla (forsepsle) çekim esnasında doğumun gerçekleştiği zaman bebeğin yüz siniri üstüne uygulanan basınç sebebiyle yüz felci oluşmaktadır.  

Doğuştan yüz felci durumu yüzün bir tarafını kısmen veya tamamen kaplayabilir. Çocuk ağladığı zaman, yüzün felç olan tarafı hareket edemez ve ağız bir tarafa doğru çekilir. Felçli tarafta kalan göz kapanmaz ve ağız köşesi aşağıya sarkık olur, bu durum salyaların dışarı akmasıyla izlenir. Uzun vadeli bekleme sonunda, sinirin basınç sebebiyle hasar görüp görmediği, ya da sinir liflerinin ezik olup olmadığına bağlı olarak değişebilir. Eğer doğuştan yüz felcinin sebebi basınç ise yüz felcinin iyileşmesi çok kısa sürede gerçekleşir ve yüzde hiçbir iz kalmaz. Ancak yüz felci devam ediyorsa, bu durumda sinir liflerinin hasar gördüğü anlaşılır. Felce neden olan sinir liflerinin onarılması için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulacaktır.

Yüz Felcinin Nedenleri Ve Uygulanacak Tedavi:

Yüz felçleri çok sık karşılaşılan, bireylerin yüzlerinde, hem estetik olarak, hem de fonksiyonel olarak problemlere neden olan, yüz sinirinin (Fasial sinir) felci ile sonuçlanan sinir deformeleridir

Doğuştan yüz felcinin yanında, en çok karşılaşılan diğer sebeplerden biri, aniden soğukla karşılaşmadır. Başka bir yüz felci de çoğunlukla sebebi bilinmeden gelişen ani yüz felçleridir (Bell paralizisi). Yüz felci geçiren hastalar uygun ilaç tedavisi uygulanarak, %80 oranında tam olarak iyileşir. Ancak yüz felci için ilk üç hafta oldukça tehlikeli bir süreçtir. Bu kritik süre doktor kontrolünde olmalıdır. Bunun nedeni üç haftalık süreç içinde iyileşme periyoduna girilmez veya felçli kasların herhangi olumlu yönünde gelişmesi görülmez ise, ivedi şekilde sinirin yüze girdiği temporal kemik içerisinde bulunan kanalın gevşetilmesi gerekir. Aksi halde bireyde kalıcı yüz felci gelişme ihtimali çok yüksek olur. Kronik yüz felçlerinde, en çok görülen sebepler, doğuştan yüz felçleri, köşe tümörleri denen beyincik ile yan yana duran tümörlerin operasyonu sonrası oluşan yüz felci ve geçirilen travma sonucu oluşan yüz felcidir.

Yüz Felcinde Zamana Bağlı Olarak Yapılan Tedavi Usulleri:

Genel klinik görüşe göre yüz felçlerinin tedavi şekilleri şu şekilde sıralanabilir.
 • Doğuştan yüz felci ya da ani gelişen yüz felcinde: Steroid tedavisi, Antiinflamatuar ilaç uygulaması, Sıcak uygulama ve soğuktan koruma. Tehlikeli süreç olan 3 hafta da felç durumunda bir gelişme olmazsa acil olarak dekompresyon yani, yüz sinirinin kemik içerisinde yol alan kanal gevşetilir.
 • Yüz felcinin 6 ayı geçmeyen durumlarında, vücut içinde bu kaslara yakın olan bölgeye ait başka bir kas’ın sinir uçları birleştirilir. 
 • Geç dönem yüz felçleri için (6 aydan fazla geçen bir zaman); bu durumda felcin olmasına sebep olan kaslar artık geri dönüşü olmayacak şekilde hasar görmüştür. Bu kaslar yerinden alınarak vücut içerisinde buraya uygun olabilecek bir kas nakli gerçekleştirilir. Bu nakil yöntemi ile felç giderilmeye çalışılır.
]]>
Yüz Felci İlaçları https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-ilaclari.html Thu, 29 Nov 2018 21:26:11 +0000 Yüz Felci İlaçları, yüz felci, Yüze gelen ve yüzde bulunan sinir liflerinin hasar görmesi sonucu yüzün mimik kaslarındaki hareket kaybının oluşması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Hemen her yaşta görülebilen. Si Yüz Felci İlaçları, yüz felci, Yüze gelen ve yüzde bulunan sinir liflerinin hasar görmesi sonucu yüzün mimik kaslarındaki hareket kaybının oluşması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Hemen her yaşta görülebilen. Sinirin hasarının yüzde mimik kayıplarına neden olmasını yanında baş ağrısı, yüzde ağrı, baş dönmesi, kulak çınlaması, kulak ağrısı, konuşma zorluğu, sese karşı hassasiyet ve salyayı tutamama gibi sorunlara da neden olmaktadır. Yüz felcinin en bilinen nedeni Bell’s palsi başta olmak üzere, yüz felcine neden olabilecek çok farklı sebeplerde vardır. Her 500 kişiden bir’inde görülen bu hastalık, tutulan istatistik sonuçlarına göre, kadın ve erkeklerde eşit derecede görüldüğü saptanmıştır, bunun yanı sıra kış aylarında daha fazla ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Fakat her mevsimde yüz felci ile karşılaşmak olasıdır. Bell’s palsi enfeksiyonuna bağlı meydana gelen yüz felcinde ilaçla tedavide başarı oranları %85’lerdedir. Bu rahatsızlıkta kullanılan başlıca ilaçlar şunlardır.

Yüz Felci İlaçları
 • Lızan 2 mg Kapsül,
 • Lızan 5 mg Kapsül,
 • Diazem 10 mg Kapsül,
 • Diazem 5 mg Kapsül,
 • Diazem 2 mg Kapsül,
 • Diazem Ampul İ.M. / İ.V.,
 • Diapam Ampul İ.M. / İ.V.,
 • Nervium 5 mg Tablet, 
Kullanım alanı; Yukarıda adı geçen İlaçların Etken Maddesi Diazepam' dır. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır. Anksiyetenin kısa süreli tedavisinde, beyin felci ya da vücudun belden aşağıda kalan bölümün felç olması ile ilgili kas kasılmaları, beyindeki bir hastalıktan dolayı el ve ayaklarda istem dışı birbirini izleyen gerilmeler, bükülmeler ve yaşlanma ile ilgili havale (nöbet), titreme, eklem ve kas iltihabi durumlarında ya da darbe almaları sonucunda oluşan kas spazmları ve alkol yoksunluk belirtilerinin giderilmesinde kullanılır. Ayrıca hastalık nöbetlerinin tedavisi için farklı ilaçlarla birlikte de kullanılmasında sakınca yoktur.

Yüz Felci İlaçları Yan Etkileri; Etken maddesi Diazepam olan ilaçların olası yan etkileri de şunlardır. Nefes almada güçlük, tik, uyuklama, kaslarda gerginlik, titreme, istemsiz kas hareketleri, depresif ruh hali, anksiyete, ishal ve güçsüzlük gibi yaygın görülen yan etkilerdir.
 • Prımparen IM/IV Ampul,
 • Pramed IM/IV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul,
 • Metpamid Tablet,
 • Metpamid Oral Solüsyon,
 • Metpamid Ampul,
Kullanım alanı; Yukarıda adı geçen İlaçların Etken Maddesi Metoklopramid hidroklorür’ dür. Metpamid Tablet, bağırsak ve mide uyarıcı bir ilaçtır. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını arttırarak midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Kusmayı ve mide bulantısı önler. Gastroözofajeal reflü hastalığının yol açtığı, göğüste ağrılı yanma hissi, mide ekşimesi gibi durumlarda ve şeker hastası olan kişilerde görülen diyabetle ilgili mide kası felci rahatsızlığının tedavisinde de kullanılır. Bu ilacın en yaygın kullanım amacı mide bulantısı ve kusmanın önlenmesi ve tedavi etmesidir. Kanser ve migren hastalarının tedavisinde oluşan bulantı ve kusmaları önler.

Yüz Felci İlaçları Yan Etkileri; Etken maddesi Metoklopramid hidroklorür olan ilaçların olası yan etkileri ise şunlardır. Kalp atışlarında düzensizlik ya da hızlılık, depresif ruh hali, kaslarda gerginlik, istemsiz kas hareketleri, anksiyete, çırpıntı, titreme, nöbet, sarılık gibi yaygın görülen yan etkilerdir.

Uyarı; Etken maddesi, Diazepam ve Metoklopramid hidroklorür olan ilaçların kullanımı sırasında, nefes almada güçlük, kurdeşen, karın ağrısı, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi şikayetler oluşursa hiç vakit kaybetmeden mutlaka konusunda uzman bir hekime müracaat edilmelidir. Hastaya, doktor ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmalıdır. Genel olarak, doktor reçetesi haricinde ilaç alınmamalı. Tedavi süresince doktorunuzun direktiflerine uyun. İlacın h]]> Yüz Felci Duası https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-duasi.html Fri, 30 Nov 2018 20:13:32 +0000  Yüz Felci Duası, Allah-u Teala (cc) dermansız dert yaratmamıştır. Her hastalığın mutlaka  bir şifası  olduğunu bilmeliyiz. Allah(cc)’ın kitabı olan Kura’nı Kerim insanlar için başlı başına bir şifa kaynağıd  Yüz Felci Duası, Allah-u Teala (cc) dermansız dert yaratmamıştır. Her hastalığın mutlaka  bir şifası  olduğunu bilmeliyiz. Allah(cc)’ın kitabı olan Kura’nı Kerim insanlar için başlı başına bir şifa kaynağıdır. Kulun bunu bilmesi başına ne gelirse gelsin tevekkül içinde olması gerekir. Bir dua ile bir çok hasta ne dertlerden kurtulmuşlardır. Dualar olmasını istediğiniz birçok şeyin kapısını açan anahtarlar gibidir. Her hangi bir hastalığı bulunan kimse doktorun uyguladığı tedavilerin  yanında dua etmemeyi ihmal etmemelidir. Çünkü her türlü şifa Allah’tandır. Allah azze ve celle şifa vermeyi dilemezse dünyanın en iyi doktorları bile olsalar basit bir hastalığa bile Allah (cc)'ın izni olmadan çare bulamazlar.

Yüz felci  geçiren hastalara bir suyun içine ve hasta olan kişinin üzerine 21 kez Ayet'el kürsü, 72 kez  fatiha, 1 kez haşr suresinin son ayetleri, 1 kez Yasin, 17 kez ihlas suresi, 17 kez nas suresi, 17 kez Felak suresi okunur. bu su ile hastanın ellleri yüzleri yıkanır ve buna üç gün devam edilir. Allah'ın izni ile inşaallah şifa bulur. bir çok hastada defalarca denenmiştir.

Yüz Felci Duası Besmelei şerife 21 kere  ya da 111 kere  kağıda yazılır. 7 kat sarılarak hasta üzerinde taşınabilir. Biiznillah şifa bulur.

Ayrıcayüz felci duası yüz felci geçirmiş olan hastaya subhaneke la ilme lena illa ma allemtena inneke entel alimül hakim. fesebbih bi hamdi rabbike ve nükaddisü leke bi rahmetike  ya erhamer rahımın.

Ayeti kağırta yazılır suyun için konur yazılar silinince hastanın yüzü bu su ile 3-7 gün tekrar edilerek yıkanır.Allah (cc) inşallah şifaya kavuşturur.

Yüz felci geçiren, hasta olan, dua eden kişiler ne için dua ediyor olursa olsun dualarının cevap bulacağına tüm kalpleriyle inansınlar. Çünkü Allah’u Teala’nın gücünün yetmediği hiç bir şey yoktur ve Allah hiç kimseye gücünün yetmeyeceği yükü yüklemez.Eğer sabırlı olursak mükafatını da kat kat verir İnşaallah.

]]>
Çocuklarda Yüz Felci https://www.yuzfelci.gen.tr/cocuklarda-yuz-felci.html Fri, 30 Nov 2018 21:34:31 +0000 Çocuklarda Yüz Felci, Yüz felci hemen hemen her yaşta görülebilen çok ciddi bir rahatsızlıktır. Yüzde ki sinirlerin zedelenmesi sonucunda meydana gelen yüz felci çocuklarda daha büyük etkiler meydana getirmektedir. Önemli mimi Çocuklarda Yüz Felci, Yüz felci hemen hemen her yaşta görülebilen çok ciddi bir rahatsızlıktır. Yüzde ki sinirlerin zedelenmesi sonucunda meydana gelen yüz felci çocuklarda daha büyük etkiler meydana getirmektedir. Önemli mimik kayıplarına neden olan yüz felci yüz hatlarında ki şekil bozukluklarına da neden olmaktadır. Çocuklarda yüz felci yüz şekillerinde ki büyük bozukluğu daha kolay gözler önüne sermektedir. Yüz felci geçiren çocuklar gülmekte ve konuşmakta büyük zorluklar çekmektedir. Yüz felcinin bir çok nedeni vardır fakat bunların içerisinde en çok rastlanılanı enfeksiyonlardır. Yüz felcine neden olan enfeksiyonlar tıp dilinde Bell's Palsi olarak bilinmektedir. Bu enfeksiyona bağlı gerçekleşen yüz felçlerinde tedavi başarı oranı çok yüksek düzeydedir. Ülkemizde birçok üniversite bu hastalık üzerine farklı yöntemler geliştirmiştir.

Çocuklarda yüz felci tedavisinde önemli aşamalar kaydedilmiştir. Tedavi yöntemleri son yıllarda çeşitlilik kazanmıştır ve bu çeşitlilik devamında başarıyı da getirmiştir. Tedavi yöntemlerinden en önemlileri termal tedavi, fizik tedavi ve doğal yollarla yapılan tedaviler gelmektedir. Fizik tedaviyle başlayacak olursak bu tedavi diğer hastalıklarda sıkça kullanılan bir tedavidir. Çevrenizde fizik tedavi gören birilerine muhakkak rastlamışsınızdır. Bu tedavi yöntemi çocuklarda ki yüz felçleri içinde sıkça kullanılmaktadır. Belirli programlar eşliğinde bazı yüz hareketleri gerçekleştirilir ve program ilerledikçe hasta kaybolan yüz hareketlerini ve mimiklerini yeniden kazanmaya başlar. Bu tedavi hastanın durumuna göre kısa da sürebilir çok uzun sürelerde alabilir. Fizik tedaviye uzman doktorlar eşliğinde devam edilir. Doğal yollarla yapılan tedavilerde ise hastaya sakız çiğnetmek veya düdük üfletmek bilinen başlıca yöntemlerdendir. Düdük üfleme konusunda kafalarda soru işareti bırakmamak adına trafik polislerinin çaldığı düdüklerin aynısını örnek gösterebiliriz. Tabi bunları doktor önerisiyle yapmak gerekir her yüz felcinde uygulamak farklı sonuçlar doğurabilir. Termal tedavide ise hastaya lokal ısı uygulanır. Bu uygulama uzman doktorlar tarafından belirli seanslarla hastanın yüz bölgesinde ki felçli noktalara uygulanır. İlerleyen seanslarda lokal ısının verdiği yumuşaklıkla yüzde ki hareketler tekrardan kazanılmaya başlar. Çocuklarda yüz felcinin belli başlı tedavileri bunlardır.

Çocuklarda Yüz Felcinin Nedenleri:
 • Başta enfeksiyonlar olmak üzere yüz felcinin belli başlı nedenleri aşağıda listelenmiştir.
 • Kafatasında ve yüz bölgesinde kemik kırıklıkları 
 • Enfeksiyonlar
 • Nörolojik hastalıklar
 • Travma
 • Özellikle küçük yaşlarda felce sebep olan doğum hastalıları
 • Genetik sendromlar
 • Lyme hastalığı
 • Soğuk havalarda dışarıda bulunmak
 • Uzun süre rüzgara maruz kalmak
Çocuklarda Yüz Felcinin Belirtileri:
 • Konuşmakta güçlük çekmek
 • Yüz bölgesinde ağrılar
 • Yeme içmede zorlanma
 • Kontrolsüz bir şekilde göz yaşı akması
 • Kulak ve çevresinde şiddetli ağrılar ve çınlama
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Kendini ifade edememe 
 • Ağızda kurumalar meydana gelir.
]]>
Yüz Felci Göz Kapanmaması https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-goz-kapanmamasi.html Sat, 01 Dec 2018 18:29:24 +0000 Yüz felci göz kapanmaması, kendiliğinden düzelebileceği gibi cerrahi tedavilerin de olmasını gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Yüzdeki mimik kasları ''fasiyel sinir'' tarafından kontrol edilmektedir. Bu sinir, kulak a Yüz felci göz kapanmaması, kendiliğinden düzelebileceği gibi cerrahi tedavilerin de olmasını gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Yüzdeki mimik kasları ''fasiyel sinir'' tarafından kontrol edilmektedir. Bu sinir, kulak arkasından çıkarak cilt altından tüm yüz bölgesinde bulunan kaslara dağılmaktadır. Yüz felci, yüz kaslarını kontrol eden fasiyel sinirde çeşitli nedenlerle oluşan hasar sonucu yüz kaslarının felç olmasından kaynaklanmaktadır.

Yüz felci vakaları özellikle soğuk kış günlerinde daha çok artmaktadır. Yüz sinirinin kulak kanalından geçerken soğuğun etkisiyle hasar görmesi üzerine ortaya çıkan yüz felcine karşı basit önlemler alınarak engellenebilmektedir.

Yüz felcinden korunmanın en önemli yolunun soğuk havalarda boyun ve yüz kısmını soğuktan korumamız gerekmektedir. Yüz felci şüphesi duyan kişilerin mutlaka uzman bir hekime erken başvuruları şu aşamada çok önemlidir. Hasta göz kırpmasının bile farklı olduğunu hisseder. Ağzını ve dudaklarını tam açamaz, kaşlarını kaldıramaz veya yanaklarını şişiremez. Bu gibi durumlarda hemen uzman bir hekime başvurulması hastanın yüz felcini erken aşamada önlemiş olacak veya iyileşme sürecini daha da kısaltmış olacaktır.

Yüz felci göz kapanmamasına yol açmaktadır ve hastanın göz kapaklarının felç olması nedeni ile göz kapakları kapatılamaz ve gözler açıkta kalır. Bu durumda özellikle alt göz kapağı yer çekiminin etkisi ile sarkar ve dışa döner. Yanağında aşağı doğru sarkması, göz kapağındaki sorunu oldukça arttıracaktır. Bu tür hastalarda kaşların düşmesi de üst göz kapağının açılmasını engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Bu durumda gözlerdeki gözyaşı dağılımında bozulma ile gözde kuruluk, enfeksiyon, ağrı ve tahriş meydana gelecektir.

Yüz felci göz kapanmamasından dolayı körlüğe de neden olmaktadır. Yüz felcinde göz kapakları tam kapanmadığı için gözler açık kalmakta ve gözlerde kuruma meydana gelmektedir. Göz kuruluğuna önlem alınmazsa bu problemde körlüğe neden olabilir. Bu sebeple yüz felci geçiren kişilerin gözlerini korumaları bir bandajla kapamaları, kuruluğu önleyici göz damlası damlatmaları ve sık sık kapanmayan gözlerini el yardımıyla kapatarak, göz kuruluğunu önlemeleri gerekmektedir.

Bazı hastalarda yüz felci zaman içerisinde kısa tedaviler uygulanarak düzelebilmektedir. Yüz felci geçiren hastaların yüzde 80-90'ı iyileşme göstermekte ve yüzde hasar kalmamaktadır. Yüz felcinin kalıcı olduğu hastalarda ise, planlı bir yaklaşım ile göz kapaklarının açık kalması, alt kapağın dışa dönmesi, yanak ve kaşın sarkması gibi problemlere yönelik kombine cerrahiler uygulanabilmektedir. Bunun yanında, gözlerdeki kurumanın ve enfeksiyonun önlenmesi amacı ile ilaç tedavisi verilir. Cerrahi tedaviler tedavi amaçlı olabileceği gibi estetik amaçlı da olabilmektedir.

Yüz felci tedavisi mümkün ve basit yöntemlerle iyileştirilebilir. Öncelikle uzman bir hekim tarafından gerekli ilaç ve doktor tavsiyelerini aldıktan sonra yüzü sıcak tutmak gerekir. Felçli olan kısımlara masaj yapılıp el yardımıyla da hareket ettirilmesi gerekmektedir. Yüzün sıcak tutulması ve uygulanan masajlar ile yüz felci göz kapanmaması biraz daha gözle görülür bir şekilde iyileşmiş olur. Yüz felci ortalama olarak 15-40 gün arasında düzelme göstermektedir. Ağır yüz felçlerinde düzelme görülmezse fizik tedavi veya cerrahi tedavi yardımı alınabilir. Yüz felcine yakalanmamak için soğuk günlerde yüzümüzü ve boynumuzu bir atkı ile sarıp soğuktan korumaya özen göstermeliyiz.
]]> Geçici Yüz Felci https://www.yuzfelci.gen.tr/gecici-yuz-felci.html Sun, 02 Dec 2018 17:34:37 +0000 Geçici Yüz Felci, insanları oldukça zor durumlara düşüren genellikle soğuk havalardan kaynaklanan bir durumdur. Sebebi yüz felcinin yanı sıra birçok sorun da beraberinde gelmektedir. Yüz felci olan insanlar en çok
Geçici Yüz Felci, insanları oldukça zor durumlara düşüren genellikle soğuk havalardan kaynaklanan bir durumdur. Sebebi yüz felcinin yanı sıra birçok sorun da beraberinde gelmektedir. Yüz felci olan insanlar en çok yemek yerken zorlanmaktadır. Yüz felci çoğu zaman kişilerin yüzlerinin bir yarısında meydana gelmektedir. Yüzde bulunan kasların görevlerini tam olarak yerine getirememesinden dolayı kaynaklanan yüz felci soğuk hava ile ya da klima etkisi ile kolaylıkla ortaya çıkabilecek bir durumdur. Kişiler ağızlarının felç nedeni ile kendi kendine açılmasını önlemek için birçok metot kullanırlar.Bunlardan birine örnek verecek olursak; Başın bir bez parçası ile çeneden sarılmasıdır, bu sayede çene kapalı kalacaktır. Geçici yüz felci olan hastalarda birkaç hafta ya da daha az bir sürede iyileşme gösterebilir. Bu kişide meydana gelen felcin şiddetine bağlı olarak yüzde değişiklikler meydana getirmektedir. Yüzdeki sinirlerin soğuk nedeni ile ya da başka sebeplerden dolayı zedelenmesi ile kasların görevini yerine getirememesidir. Bu durum çoğu zaman geçicidir. Ama kalıcı olduğu durumlarda birçok kişide mevcuttur. Geçici yüz felci hemen her insanda rastlanabilen ve yaş sınırı olmayan bir durumdur. Bu durumun gelişmesi için çok küçük nedenler yeterlidir. Geçici yüz felci, çoğu zaman sinir zedelenmelerine bağlı olur. Kalıcı yüz felçleri ise genellikle tümörlerden kaynaklanır. Geçici yüz felci iyileşme süresi genellikle kişilerde kısa bir sürede iyileşme göstermektedir.

Geçici Yüz Felci Nedenleri: Yüz felcinin en bilinen nedeni enfeksiyonlar olmasına rağmen, yüz felcine neden olabilecek çok fazla sebep vardır.
 • Viral enfeksiyonlar
 • Cerrahi sebepler
 • Orta kulak iltihabı
 • Nörolojik hastalıklar
 • Lyme hastalığı
 • Kafatası ve yüz kemiği kırıkları
 • Travma
 • Genetik sendromlar
Geçici yüz felci Tedavisi

İyileşme sürecinde en erken 15 gün içinde olmak üzere, en fazla bir yıla kadar değişiklikler göstermektedir. Bu sebepten dikkat edilmesi gereken husus hastanın iyi bir bakım görmesidir. Geçen süre bazen yıpranan sinirlerin iyileşme süresine göre değişiklikler göstermektedir. Geçici Yüz Felci tedaviye cevap verme olarak çok bir uğraş gerektirmez. Bu gibi durumlarda hastaya hiç bir cerrahi operasyon yapılmamakla birlikte çok fazla tedavi de istemez. Sadece sinirlerin daha hızlı toparlanabilmesi için küçük ilaç tedavileri yapılmaktadır. Tabi bu hastalığın görüldüğü kişiler  kesinlikle soğuk havalara dikkat etmelidir ve yüzün felç geçiren bölümünün sıcak tutulması gereklidir. Bunların yanı sıra kişinin isteğine göre hastalara fizik tedaviler önerilmektedir.Yapılan fizik tedaviler kişilerde hastalığın iyileşme sürecini 2 kat daha kısaltmaktadır. Bu sebeple yüz felci geçici bile olsa kesinlikle fizik tedavi gerekmektedir. Bu durumun faydasını sizlerde kolaylıkla hissedeceksiniz. Geçici yüz felci, ameliyata gerek olmayan bir hastalıktır. Fakat bu hastalığı meydana getiren neden böyle bir tedaviye gereksinim duyuyorsa kesinlikle cerrahi operasyon yapılmalıdır. Tüm bunların yanı sıra iyileşme sürecini kısaltmak için sizlere de birçok vazife düşmektedir. Bunları yerine getirdiğiniz sürece bu tür sorunlardan kurtulabilirsiniz. Sigara veya alkol kullanan kişiler, bu hastalığın iyileşme süresi boyunca kesinlikle bu alışkanlıklarını bırakmak zorundadır. Sigara ve alkol hastalığın iyileşme süresini 2 kat arttıracaktır. 
]]> Yüz Felcine Ne İyi Gelir https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felcine-ne-iyi-gelir.html Mon, 03 Dec 2018 02:32:30 +0000 Yüz felcine ne iyi gelir; fizyolojik sinir sistemi sorunudur. Beyinden gelen emirleri yerine getirememe, yüzde düşüklük oluşması, mimik ve organların işlevini yerine getirememesi rahatsızlığına yüz felci denir. Her yaş grubunda Yüz felcine ne iyi gelir; fizyolojik sinir sistemi sorunudur. Beyinden gelen emirleri yerine getirememe, yüzde düşüklük oluşması, mimik ve organların işlevini yerine getirememesi rahatsızlığına yüz felci denir. Her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. Bu sebeple dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca bir defa yüz felci geçirip atlatan kişi, tekrardan bu rahatsızlığı geçirme ihtimali yüksektir ve aynı zamanda tehlikelidir. Yüz felci geçiren kişi, yüzdeki kasları eski fonksiyonlarını kazanması için bir takım çalışmalar yapılabilir. Yüz felcine en iyi gelen şey fizik tedavi uzmanı tarafından yapılan fizik tedavidir. Ayrıca bunun yanında kişinin kendi başına uygulayabileceği fizik tedavi yöntemleri de vardır.

Yüz felcine evde uygulanması gereken fizik tedavi yöntemleri:
 • Burun hareketleri yaparak yani koku alırmış gibi burunu açmak.
 • Arada bir göz kırpıp açmak.
 • Sakız çiğnemeye çalışmak.
 • Sinirlenme hareketi yaparak kaşları çatmak.
 • Gözleri sıkı sıkı yumup aniden açmak.
 • Ellerle destek vererek yavaş yavaş kaşları yukarı kaldırmak. Sonra ellerden destek almadan bunu tekrar uygulamak.
 • Dudakları mum üfler gibi büzmek.
 • Gece yatarken mutlaka gözleri kapatarak uyumaya çalışılmalıdır. Çünkü açık gözde kuruluk olur.
 • Ağzınızı yavaş yavaş oynatıp yanakları içeri çekmek.
 • Gözünüz açık bir şekilde, alnınızı yukarı kaldırıp indirin.
Yüz felci 2-3 gün sürebilen ve geçirilebilen bir hastalıktır. Fakat bazen de uzun sürüp daha farklı hastalıklara da yol açabilmaktedir yani kalıcı olabilmektedir. Yüz felci geçiren kişinin yapması gereken en önemli şey, soğuktan kaçınmaktır. Özellikle yeni geçirmiş ise 3 hafta boyunca kendini koruması gerekir. Erken tedavide evde kendiniz sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

Yüz felcine ne iyi gelir, bitkisel tedavi yöntemleri:
 • Sabah kalktığınızda ilk önce yüzünüzü yıkayın, sonra ardıç yağı ile bir süre yüzünüze masaj yapın.
 • Biberiye çayı, yüz felcinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Günde 2 bardak biberiye çayı içebilirsiniz.
 • Zencefil tozunu ve süzme balı macun kıvamına getirin. Bir hafta boyunca bir çay kaşığı kadar, diğer hafta da bir yemek kaşığı kadar tüketin.
 • Ilık bir duştan sonra yüzünüze üzerlik yağı ile masaj yaparak bir süre bekleyin.
 • Zeytinyağı ve nezle otunu sürekli karıştırarak bir süre kaynatın ve tülbent yardımı ile süzün. Yüzünüze bu sudan masaj yaparak sürün. Günde 2 defa sabah akşam uygulayın.
 • Bir su bardağına yarım çay bardağı sirke ve üzerine lavanta ilave ederek 2 gece bekletin. Elde edilen suya pamuğu batırarak yüzünüze sürün. Felçli yüzün üzerine lavantayı koyarak bir kaç dakika bekleyin.
 • Bir fincan zeytinyağı ve çam fıstığını havanda iyice dövün. Elde edilen bu doğal kremi küçük bir kabın içerisine alarak, sabah akşam günde 2 defa masaj yaparak uygulayın.
]]>
Yüz Felci Fizik Tedavi https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-fizik-tedavi.html Mon, 03 Dec 2018 21:30:48 +0000 Yüz felci fizik tedavi, Yüz felci Hastalığı, her yaşta  ve her insanda görülebilen bir hastalıktır. Yüze gelen sinir liflerinin zedelenmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Hastalık kendisini yüzdeki mimik kaslarının Yüz felci fizik tedavi, Yüz felci Hastalığı, her yaşta  ve her insanda görülebilen bir hastalıktır. Yüze gelen sinir liflerinin zedelenmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Hastalık kendisini yüzdeki mimik kaslarının hareketsiz olması ve hareketsiz durması ile kendini gösterir. Yüz Sinirlerinde görülen hasardan kaynaklı olarak yüzdeki mimikler de hareketsizlik oluştuğundan hastada bir çok olumsuz belirti meydana gelir. Bunlar; baş dönmesi, konuşurken zorluk çekme, kulak ağrısı, salya tutamama, kulaklarda meydana gelen çınlama sesleri gibi belirtilerdir. Aynı zamanda yüz felci geçiren hastalarda duydukları seslere karşı da hassasiyet meydana gelebilmektedir. Yüz felci hastalığı hem erkeklerde hemde kadınlarda aynı oranda görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık herkeste her mevsim olabildiği gibi özellikle kış aylarında daha çok oluşan bir rahatsızlıktır. 

Yüz Felci Fizik Tedavi yapılan tüm araştırmalarda yüz felci hastalığı fizik tedavi yöntemi ile yüzde seksen beş oranında iyileştirilmektedir. Bu sayede yaşanan yüz felci hastalıklarında hastada Fizik tedavi yöntemi ile olabilecek kalıcı hasarlar önlenebilmektedir. Yüz felcinde uygulanan fizik tedavi masajları ile diğer tedaviler birlikte uygulanır. Yüzde bulunan kasların hareket etmesine yardımcı olan fizik tedavi yöntemi aynı zamanda kas tonusunu da koruyarak hastada oluşacak birçok olumsuz etkiyi de azaltmış olur. Yüz felcinde uygulanan fizik tedavinin hastaya etkisi çok önemli boyutlardadır. Fakat yüz felci için tek tedavi yöntemi değildir. Yüz felcinde yapılacak olan fizik tedavi yüzde bulunan kasların gelişmesini ve eski görevlerini yerine getirmesi için yapılır. Yani kasları geliştirmek için hastada uygulanır. Bu sayede bu kasların güçlenerek kendine gelmesine yardımcı olur. Ayrıca fizik tedavinin uygulaması yapılırken hastada evde yüz egzersizleri yapması hastalığın seyrini kısaltırken kasların daha hızlı toparlanmasına da yardımcı olur. Hastada oluşan yüz felcinden ötürü hareket sıfır düzeyinde ise, veya hareket var ama çok azsa elektroterapi yöntemleriyle kaslara uyarılar verilerek bu kaslar çalıştırılır. Hareket varsa ama tam değilse o zamanda fizyoterapistler tarafından PNF denilen bir çeşit egzersiz yöntemiyle yüzdeki hareketin tamamlanması üzerinde çalışılabilir. Hasta Verilen egzersizleri evde de iki saat uygulaması gerekir. Eğer yüzün bir tarafında hareket yersiz ise kişi ellerinin yardımı ile hareketleri sağlam tarafta olduğu gibi yapmalıdır. 

Yüz felcinde fizik tedavi yöntemleri
 • Kaslara uygulanan masajlar, 
 • Yüzde bulunan uzuvların tek tek hareket ettirilmesi ve kasların güçlendirilmesi, 
 • Özellikle kaşlar, burun, gözler ve ağız hareketleri ile yüz kaslarının hareket ettirilmesi sağlanır. 
 • Her fizik tedavi hareketinin uygulanma ve yapılma süresi en az beş saniye süreli ve on sefer yapılmalıdır.  
Yüz felci fizik tedavi yöntemi bu tür bir rahatsızlık yaşayan hastaların mutlaka yaptırması gereken bir tedavi yöntemidir. O yüzden doktora gidilmeden yapılması tehlikeli ve sakıncalıdır. Asla geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. O yüzden bu tür yüz felci rahatsızlıklarında uygulanacak fizik tedavilerin mutlaka fizik tedavi uzmanları tarafından yapılması ve onların sizlere göstereceği şekilde evde uygulanması gerekir. Sağlıkla kalın.
]]>
Yüz Felci Ameliyatı https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-ameliyati.html Tue, 04 Dec 2018 18:12:58 +0000 Yüz felci ameliyatı, bu yüz felci yüze kadar gelen sinir liflerinde zarar sonucunda, mimik kaslarında görülen hareket azlığına ya da hareketin hiç olmamasına neden olan bir sıkıntıdır. Genellikle çoğu hastada he Yüz felci ameliyatı, bu yüz felci yüze kadar gelen sinir liflerinde zarar sonucunda, mimik kaslarında görülen hareket azlığına ya da hareketin hiç olmamasına neden olan bir sıkıntıdır. Genellikle çoğu hastada herhangi bir tedavi lazım olmadan iyileşme göstermektedir. Fakat bazı durumlarda iyileşmenin çok gecikmesi nedeniyle cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Tedavide yüz felcinin oluşma sebebine bağlı olarak, değişik yüz felci ameliyatı yapılır. Felcin nedeni kronik orta kulak iltihabına bağlı ise, orta kulakta görülen iltihap temizlenir. Yüz sinirinin çevresin de bulunan kılıftan iltihap temizlenir. Tükürük bezinde olan tümörden kaynaklanıyor ise, ameliyatla tükürük bezi ve sinirin tümörle bağlantısı bulunan bölümü çıkarılır. Yüz felci ameliyatında kulak arkasından girilip sinire ulaşarak, çevresinde bulunan kılıfın açılması amaçlanır. Bunun gibi yüz felci ameliyatında çeşitli seçenekler vardır.

Yüz felci ameliyatı seçenekler nelerdir

 • Fasial sinirin onarımı: sinirin erken zaman da onarımı yapılır.
 • Hipoglossal fasial sinir onarımı: Fasial sinirin büyük derecede zarar gördüğü durumlar da Hipoglossal sinir, çiğneme kasları siniri trigeminal sinir veya aksesuar sinir ucu ile fasial sinirinin onarımı yapılır.
 • Tensör fasya lata statik askı: Bu işemin hareket kabiliyeti yoktur. Yüzdeki simetrinin statik olarak sağlanması için uygulanır.
 • Göz kapağı sağlığı için temporalis kas transferinin yapılması
 • Möbiüs sendromun da görülen trigeminal sinir grasilis kas transferinin uygulanması
 • Sinir nakli aynı zamanda Cross face sinir nakli denir. Hastanın bacağından alınmış olan sinir greftinin felçlik bulunmayan yüz bölgesindeki sinir ucuyla karşı felçli taraftaki sinire ulaştırılması ile yapılır. Bu ameliyatta ise en güzel sonuçlar yüz felcinin başlaması ile birlikte ilk 3 ay içinde alınabilir.
 • Göz kapağı operasyonu: Yüz felci sebebiyle göz kapağı kapatılamıyor ise, kapağın sürekli açık kalmamasını sağlamak amacıyla yapılır.
 • Grasilis kas transferi: Sinir transferi için eğer ki geç kalınmışsa ve yüz felci uzun zamandır devam ediyorsa sinir nakli sonrasında, grasilis kas sinir transferi uygulanarak yüz hareketlerinin rekonstrüksiyonu için uygulanmaktadır.
 • Pektoralis minör kas transferi: Ameliyat yüz felcinde çok az tercih edilen kas sinir transferidir.
 • Tarsorafi: Ameliyatlar da hastanın göz kapakları bölgesel bir şekilde birbirine dikilerek açık kalmaması sağlanır.

Yüz felcinin tedavisinde gerekli ise, yüz germe ameliyatları, alın germe ameliyatları, orta yüz germe ameliyatları, botoks tedavisi gibi bir çok operasyonlarda yapılabilir.

]]>
Rüyada Yüz Felci Geçirmek https://www.yuzfelci.gen.tr/ruyada-yuz-felci-gecirmek.html Wed, 05 Dec 2018 04:09:10 +0000 Rüyada Yüz Felci Geçirmek, Bu durum hastanın psikolojisini olumsuz yönde etkileyen bir rüyadır. Ancak rüya sahiplerinin kalplerini ferah tutmalarını ve atlatmış olduğu rüyanın etkisinden kurtulmaları gerektiğini belirtm Rüyada Yüz Felci Geçirmek, Bu durum hastanın psikolojisini olumsuz yönde etkileyen bir rüyadır. Ancak rüya sahiplerinin kalplerini ferah tutmalarını ve atlatmış olduğu rüyanın etkisinden kurtulmaları gerektiğini belirtmeliyiz. Aksi takdirde bu durumun gerçek hayatı da zehir etmesi durum söz konusu olabilir. Kişi bu durumu unutmaya çalışması en uygun davranış olacaktır. 

Bir kişinin rüyada yüz felci geçirmek ve benzeri rüya görmesi birtakım sorunların yaşanacağına delalet eder. Bu rüyanın görülmesi ile birlikte kişi daha dikkatli olması gerekir. Gerçek hayatında meydana gelecek olan bir takım farklılıklara karşı daha dikkatli olması ve temkinli davranmasında fayda vardır. Çünkü rüyada yüz felci geçirmek beraberinde kişinin hayatında olumsuz gelişmelerin yaşanacağına delalet etmektedir. Bu rüyanın görülmesi ile birlikte kişi yakın zaman içinde bir takım kazaların başından geçmesine yol açacaktır. Rüyada yüz felci geçirmek kişinin başından geçecek olan trafik kazalarına yorumlanmaktadır. Bu rüyanın görülmesi ile birlikte kişinin herhangi bir kaza ya da belaya bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Kişinin normal yaşamında sorunlar yaşaması söz konusu olacaktır. Özel eşyası olan evi ve arabası konusunda sıkıntı yaşaması durumuna yorumlanmaktadır.

Kazaların Yaşanması

Rüyada yüz felci geçirmek durumu beraberinde kişinin kaza geçirmesine yol açacaktır. Birçok rüya tabircisi tarafından bu rüyanın görülmesi bu şekilde yorumlanmaktadır. Bu sebepten ötürü rüya sahibi için unut verici durumların söz konusu olacağını söylemek mümkün değildir. Rüya sahibinin daha dikkatli davranmasında fayda vardır. Bu rüyanın görülmesi ile birlikte trafik kazası ya da iş kazası olma ihtimali oldukça yüksektir. Daha dikkatli olunması gerekmektedir. Yaşanacak bu kazaların yanı sıra kişinin çevresi tarafından kendisini çekemeyen kimselerin kurmuş olduğu tezgahlar da olacaktır. Bu durum da kişinin başına büyük sorunlar açacaktır. Kişi çevresine karşı daha temkinli davranması ve iletişim konusunda ikili iletişimlerine dikkat etmesi gerekir.

Aile Hayatında Yaşanan Gelişmeler

Rüyada yüz felci geçirmek beraberinde kişinin aile hayatını da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu durum kişinin evli ise yuvasının dağılmasına neden olacaktır. Eğer evli değilse de evlenmeyi düşündüğü kimseden büyük bir darbe alacaktır. Rüyada yüz felci geçirmek beraberinde kişinin iş ve aile hayatını da yaşanmaz kılacak durumlara yorumlanmaktadır. Kişinin hayatı bu rüyanın görülmesi ile birlikte tabiri caiz ise alt üst olacaktır. Kişi özellikle de evli ise ailesi darmaduman olacaktır. Bu sebepten ötürü kişinin daha dikkatli olması önermekteyiz.

Rüyada yüz felci geçirmek görüldüğü üzere birçok sorunun da yaşanmasına neden olacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Burada önemli olan rüya sahibinin rüyayı gördükten sonra yapması gereken şeyleri iyi bilmesidir. Rüyada yüz felci geçirmek konusunu araştırması ve hayatında meydana gelen değişikleri önemsemesini önermekteyiz. Aksi takdirde başına büyük tehlikelerin gelmesi söz konusu olacaktır.

]]>
Kısmi Yüz Felci https://www.yuzfelci.gen.tr/kismi-yuz-felci.html Wed, 05 Dec 2018 05:14:29 +0000 Kısmı yüz felci, insanlarda meydana gelen yüz felci problemleri arasında ciddi er kaplayan bir durumdur. Günümüzde özellikle kış mevsimlerinde çok yaygın bir şekilde karşılaşılan bu durum birçok zaman  geçici olarak meydan Kısmı yüz felci, insanlarda meydana gelen yüz felci problemleri arasında ciddi er kaplayan bir durumdur. Günümüzde özellikle kış mevsimlerinde çok yaygın bir şekilde karşılaşılan bu durum birçok zaman  geçici olarak meydana gelse bile hastalığın ilk dönemlerinde gerekli olan müdahalelerin yapılmaması durumunda yüz bölgesinde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Kısa bir tanım ile açıklayacak olursak kısmı yüz felci, insanlarda yüz bölgesinin bazı bölümlerinin sinirsel olarak hareketsiz kalmasıdır. Bu gibi durumlarda felç olan bölgede bulunan kaslar da hareket ettirilemeyeceği için kişi konuşmada yemek yemede, ve hatta ağız ya da göz gibi bölgelerini hareket ettirmede sorunlar yaşayacaktır. Gerekli olan tedavilerin yapılması durumunda ise başarılı sonuç alınma ihtimali oldukça yükselecektir. Kısmı yüz felci, sadece yüz bölgesinde meydana gelen bir hareketsizlik olarak düşünülmemelidir. Çünkü insanlarda meydana gelen tüm yüz felci rahatsızlıklarında meydana gelen güçsüzlük, seğirme ve hareketsizlik durumları beraber görülmektedir. Sık karşılaşılan bu rahatsızlık, insanlarda yüz bölgesinde bulunan sinirlerle alakalı bir durumdur. Meydana gelen bu felç durumu, yüz bölgesinde çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kısmı yüz felci sorunu olan insanların kesinlikle bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan etkeni bulmaları gerekmektedir. Bu durum bazen doktorların üzerine düşerken bazen de hastanın kendisini ilgilendiren bir durumdur. Son olarak belirtmek isterim ki kısmı yüz felci rahatsızlıkları, insanlarda kadınlar ve erkeklere bakıldığında her iki cinsiyette de aynı seviyede görülmektedir. 

Kısmı yüz felci nedenleri nelerdir
 • Kısmı yüz felcinin en büyük nedenlerinden bir tanesi, yüzün belli bir bölgesinin belli bir süre soğuğa maruz kalmasıdır. Bu durum özellikle gün içerisinde gerek sosyal hayatında gerekse iş hayatında araba kullanan ve araba kullanırken klima ya da camları açık tutan kişilerde görülmektedir. Yüzün sol tarafına ya da sağ tarafına sürekli hava gelmesi, direk olarak bu bölgedeki sinirleri etkileyerek problemlere neden olacaktır. 
 • Yüz bölgesine yakın yerlerde meydana gelen enfeksiyon durumlarında yine sinirler etkilenecek ve bu şekilde kısmı yüz felci meydana gelecektir. Meydana gelen kısmı yüz felci, enfeksiyonların ortadan kalkmasına bağlı olarak iyileşecektir. 
 • Yüz bölgesine alınan travmalar ya da kafa bölgesine alınan travmalar da direk olarak yüz felci rahatsızlığına neden olmaktadır. Bu nedenle bazen bir kaza nedeniyle bazende diğer nedenlerden dolayı insanlarda kısmı yüz felci meydana gelmektedir. 
 • Bazen bu durumun ortaya çıkmasına neden olan bir diğer etken ise yaş olabilmektedir. Yaşı ilerlemiş olan insanlarda yüz bölgesindeki sinirler kendiliğinden zarar görerek kısmı felç meydana getirmektedir. Bu gibi durumlarda kısmı felcin iyileşme ihtimali azdır.
 • İnsanlarda meydana gelen yüksek tansiyon ya da şeker hastalığı gibi durumlarda da yüz felci sorununun görülme riski fazladır. 
Kısmı yüz felci ne gibi belirtiler gösterir

Yüz felci rahatsızlıkları ister kısmı olsun ister tüm yüz bölgesinde etkili olsun birçok zaman aynı belirtileri göstermektedir. Meydana gelen bu rahatsızlıkta insanların yüz bölgelerinde bulunan kaslar daha güçsüz olacaktır. Bu nedenle kişinin kaslarını çalıştırması çok daha zor olabilir. 

Yüz bölgesinde belli bir kısım olsa bile genellikle bu durumlarda insanlar konuşma zorlukları yaşarlar. Bu nedenle kısmı yüz felci ciddi olarak rahatsızlıklara neden olacaktır. Bu iki belirtinin yanı sıra insanlarda sık sık göz yaşarması, yemek yemede zorluklar, yüzde kayma hissi ve göz kırpmada zorluklar meydana gelebilir. 
]]>
Bebeklerde Yüz Felci https://www.yuzfelci.gen.tr/bebeklerde-yuz-felci.html Wed, 05 Dec 2018 22:15:30 +0000 Bebeklerde Yüz Felci, kısaca bebeğin yüz sinirlerinin çalışmaması olarak tanımlanabilir. Ani olarak ortaya çıkması genellikle ebeveynlerde paniğe neden olur. Bebek yüz felci nedeniyle yüzünün felçli tarafında dudakların Bebeklerde Yüz Felci, kısaca bebeğin yüz sinirlerinin çalışmaması olarak tanımlanabilir. Ani olarak ortaya çıkması genellikle ebeveynlerde paniğe neden olur. Bebek yüz felci nedeniyle yüzünün felçli tarafında dudaklarını kıpırdatamaz, tükürüğünü yutamadığı için salya akıtır ve gözünü kapayamaz. Yüzdeki sinirler düzgün çalıştığında vücuttaki diğer tüm sinirler gibi, uzandığı yerdeki kaslara emir taşırlar, ancak yüz sinirinde bir hasar oluştuğunda emir ve mesajları taşıyamaz ve yüzün o bölgesinde kaslarda işlev kaybı oluşur. Yüz felçleri geçici veya kalıcı olabilir. 

Yüz sinirinde hasarın nedenleri

Genelde yüz felci öncesinde Enfeksiyoz Mononükleozis etkeni, yüzde uçuk, hatta ağır bir gribal enfeksiyon geçirilmiştir. Bu hastalıların hepsi viral enfeksiyonlardır. bunların dışında orta kulak iltihabı, kafaya veya yüze travma da yüz felci için hazırlayıcı olabilir. Bu nedenlere bağlı olarak şişme nedeniyle yüz sinirinde işlev kaybı oluşur.

Bebeklerde Yüz felci belirtileri

Çoğu zaman yüz felcine neden olan öncül virüs enfeksiyonu oldukça hafif geçer. Ancak enfeksiyon ardından oluşan yüz felci çok sıkıcı belirtilerle gelir; Genelde ani başlangıçlıdır ve hemen  hemen her zaman yüzün tek tarafını etkiler. Felçten önce yüzde kulak ön tarafında hafif bir ağrı olsa bile ebeveynler tarafından fark edilmesi mümkün değildir. Ardından gelen felcin ağırlığına göre klinik bulgular değişir. Yüz sinirinde hafif tutma olduğunda bebeğin yüz kaslarında hafif güçsüzlük olurken şiddetli tutulmada yüzün o tarafı tamamen felç olabilir. 

Anne babaların fark edebileceği yaygın belirtilerse şöyledir: 
 • Salya artışı ve salyayı yutamama,
 • Gözü tam olarak kapatamama ve bundan dolayı gözde kuruma,
Bebeklerde Yüz FelciBebeklerde Yüz felci tedavisi

Doktorun yüz felci tanısını koyması kısa bir muayene ile oldukça basittir. Ancak felç nedeninin saptanması için MR ya da bilgisayarlı tomografi çekilmesi istenebilir. Bu tür görüntüleme yöntemleri çoğunlukla uzun sürede düzelmeyen felçlerde talep edilir. 

Nörolojik muayene sırasında yüz siniri dışında farklı nörolojik sorunlar saptanırsa daha ayrıntılı testler de istenebilir. Ayrıca EMG testi ile yüz sinirlerinin ne kadar etkilendiğini izlenebilir. Virüs enfeksiyonuna tepki olarak yüz sinirinde oluşan şişmeden kaynaklanan yüz felcinin genellikle tedavi yoktur. Sinirdeki şişin inmesini hızlandıracak ödem çözücü ilaçlar kullanılabilir. Bebeğin gözündeki kurumayı engellemek bu süreçte oldukça önemlidir. Bir başka hususta iyi beslenmedir. 
]]>
Hamilelikte Yüz Felci https://www.yuzfelci.gen.tr/hamilelikte-yuz-felci.html Thu, 06 Dec 2018 17:48:22 +0000 Hamilelikte yüz felci iyileşme süreci gebe kadınlar ilaç kullanamadıkları için uzun sürebilir. Üşütme, kafada darbe sonucu travma ya da orta kulak iltihabı gibi nedenlerle oluşan yüz felci hamilelik esnasında anti Hamilelikte yüz felci iyileşme süreci gebe kadınlar ilaç kullanamadıkları için uzun sürebilir. Üşütme, kafada darbe sonucu travma ya da orta kulak iltihabı gibi nedenlerle oluşan yüz felci hamilelik esnasında antibiyotik ya da diğer ilaçlar kullanmakta sakınca olması nedeniyle 1 aydan daha uzun bir süre etkili olabilir. Genellikle yüz felci öncesinde viral bir enfeksiyon baş gösterir, ağır grip ya da uçuk gibi durumlar yaşanır. Yüzde özellikle kulak civarında ağrı hissedilebilir. Yüz felci yüzün tek tarafını etkiler. Yukarıda bahsedilen belirtilerin ardından tat alamama, uyuşma hissi, yutkunmakta zorlanma, gözü tam kapatamama gibi hastalığın etkileri yaşanır. Yüz felci genellikle geçici olduğu gibi kalıcı bir durum da olabilir. İlaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavi de yüz felci tedavisinde kullanılır. 

Tedavi ve teşhis esnasında sinirlerin ne kadar etkilendiği tespit edilir, çeşitli testlere ve görüntüleme yöntemlerine başvurulur, gözde kuruma engellenmeye çalışılır ve yüz felcine neden olan orta kulak iltihabı ve başka problemler varsa bunlar çözülür. Yüz felci tedavisi esnasında iyi dinlenilmeli, sağlıklı beslenilmelidir. 


Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminin daha zayıf olması ve vücutta ödem bulunması sebebiyle yüz felci vakaları daha sık görülebilmektedir. Hamilelerin yüz felci geçirme riski diğer insanlardan 2 hatta 3 kat daha fazladır. Özellikle gebeliğin son aylarında yüz felci riski daha da yükselir. Yüz felci belirtileriyle karşılaşan hamile kadınlar derhal doktorlarına başvurmalı, kendi başlarına ilaç kullanmaya kalkışmamalıdırlar. Hamilelik esnasında yüz felcini tedavi edici kortizon kullanılabilmektedir. Doktorunuz sizi bu konuda yönlendirecektir. 

Hamilelikte Yüz Felci
Yüzünüzün bir tarafı aşağıya sarkmışsa, kulak arkanızda ağrı varsa, tad alma duyunuzda kayıp yaşıyorsanız, gözünüzü rahat kapatamıyorsanız, yutkunma problemleriniz varsa, kaçınızı çatmakta ya da gülümsemekte zorlanıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurarak yüz felci tedavisi ve teşhisi için gerekli adımları atmalısınız. Yüz felcinin ciddiyeti kişiden kişiye göre değişir. Bazı kişilerde tedavisiz geçebilirken bazı kişilerde yüz felci kalıcı olabilir ya da bazı kişilerde çeşitli tedavi yöntemleriyle 3 haftada, 1 ayda iyileşme gözlenebilir. Virüs kaynaklı bir yüz felci yaşıyorsanız gebelikte tedaviniz daha uzun süreli ve zor olacaktır çünkü antiviral ilaçlar kullanamayabilirsiniz. Ancak yüz felcinizin tipine göre basit bir kortizon tedavisi ile iyileşmeniz de mümkün olabilir. 

Her 10 yüz felci geçrien kişiden 2'sinde sonrasında kalıcı problemler ortaya çıkabilmektedir. Yüksek tansiyon ve diyabet hastaları tıpkı hamileler gibi yüz felci konusunda daha fazla risk altındadır. 6 hafta içerisinde iyileşmeyen yüz felcinin kalıcı sorunlara yol açma ihtimali daha fazladır. 
]]>
Yüz Felci Egzersizleri https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-egzersizleri.html Fri, 07 Dec 2018 12:03:48 +0000 Yüz felci egzersizleri, yüz kısmındaki sinirlerde meydana gelen düzenli çalışamama problemlerini gidermeye yönelik olarak uygulanır. Yüz felci yanak, dudak, göz çevresi ve kaş gibi yüz hareketlerinin yapılmasını sağla Yüz felci egzersizleri, yüz kısmındaki sinirlerde meydana gelen düzenli çalışamama problemlerini gidermeye yönelik olarak uygulanır. Yüz felci yanak, dudak, göz çevresi ve kaş gibi yüz hareketlerinin yapılmasını sağlayan kısımları yöneten yüz sinirindeki bazı hastalıklardan dolayı meydana gelmektedir. Çünkü yüz siniri beyinden aldığı hareket komutlarını ilgili bölgelere ulaştırır. Yüz sinirindeki bu iletimi engelleyen bir durum olduğunda hareket komutları düzgün olarak iletilemez ve sonuçta tıp dilinde fasial paralizi adı verilen  yüz felci meydana gelir. Yüz sinirleri beyin ile beyin sapı arasında bulunur. Beyin sapı bölümünden sonra yüz siniri dolambaçlı bir yol izleyerek iç kulaktan geçer orta kulak kısmının çevresini dolaşarak bir kaç dal şeklinde yüze yayılır.


Yüz felci neden meydana gelir
Beyin ile beyin sapı arasında oluşabilen birçok hastalık bu duruma yol açabilir. Genel olarak beyin kanamasına bağlı olarak meydana gelmektedir ve nöroloji bölümü tarafından incelenmekte olduğunu belirtmekte yarar var. Eğer beyin sapından sonraki yüz sinirinde hastalık nedeniyle yüz felci meydana gelirse periferik yüz felci olarak adlandırılır. Benzer sebepler ile beyin ile beyin sapı arasındaki sinirler etkilenmiş ise o zaman da merkezi yüz felci olarak adlandırılır. Periferik yüz felcine yol açan nedenler şunlardır;
 • Bell paralizisi : En sık görülen felç nedeni olmakla birlikte kesin olarak hangi nedenden dolayı oluştuğu bilinmemektedir. İç kulak çevresindeki sinirlerde iltihaplanma olmasının bu soruna yol açtığı düşünülmektedir. Hastalığın bulguları arasında sadece sinirde bir fonksiyon kaybı olmasıdır. Genel olarak tamamen iyileşebilmektedir.
 • Orta kulakta iltihaplanma : Yetişkin insanlarda kronik orta kulak iltihaplanması, çocuklarda da akut orta kulak iltihaplanması nedeni ile iltihabın orta kulak çevresindeki kemiğin erimesine yol açması nedeni ile yüz felci oluşmaktadır.
 • Sistemik hastalıklar ve tümoral hastalıklar : Şeker hastalığı, vitamin eksikliği ve hiper tansiyon gibi sistemik hastalıklar, yüz sinirinin geçtiği bölgelerdeki tümörler felce yol açabilmektedirler.
 • Travmalar : Kulağın çevresi veya yüz bölgesini etkileyen hasar verici travmalar sonucunda felç oluşabilmektedir.

Yüz felcinin belirtileri
Yüz Felci Egzersizleri
Yüzdeki sinirler düzgün olarak çalışamadıkları için basit yüz hareketleri arasında gösterilen göz kapatma, kaşını kaldırma ve gülmek gibi hareketlerin tam olarak yapılamaması önemli belirtilerdir. Ayrıca gözyaşında azalma, tat alma duyusunda bozulma diğer yüz felci belirtileridir.

Yüz felci egzersizleri tedavi için yeterlimidir
Yüz felci için fizik tedavi uygulanması en etkili yöntemler arasındadır ancak tek başına yüz felci egzersizlerinin yeterli olamayacağı bilinmelidir. Yüz felci egzersizleri fonksiyon kaybına uğrayıp hareketsiz kalan sinirlerin güçlenmesini sağlamak için yapılır.Hastanın sakız çiğnemesi ve kendi kendisine masaj uygulaması önemli yüz felci egzersizlerindendir. Bunların dışında kaşlarını yukarıya doğru kaldırma, gözleri sıkı sıkı yumma, birine kızar gibi kaşları çatma ve üfler gibi dudakları büzme yüz felci egzersizleri arasında bulunan fizik tedavi yöntemlerinden bazılarıdır.
]]>
Yüz Felci Nasıl Geçer https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-nasil-gecer.html Fri, 07 Dec 2018 12:23:59 +0000 Yüz felci nasıl geçer, yüz felci yüzde seğirme, hareketsizlik ya da güçsüzlük olduğunda söz konusu olur. Bu yüz sinirini ilgilendiren bir durumdur. Yüzdeki anormal hareketler ya da felç durumu, enfeksiyonlardan, tü Yüz felci nasıl geçer, yüz felci yüzde seğirme, hareketsizlik ya da güçsüzlük olduğunda söz konusu olur. Bu yüz sinirini ilgilendiren bir durumdur. Yüzdeki anormal hareketler ya da felç durumu, enfeksiyonlardan, tümörlerden veya yaralanma gibi etkilerden olabilir. Bu nedenle öncelikle kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilerek, bunun sebepleri belirlenmelidir. Yüz siniri çok sayıda sinir lifi içermektedir. Bunların çoğu adalelere gitmektedir. Bu liflerin her biri yüz kasına elektriksel uyarılar taşımaktadır. Sinir liflerinin çoğunda engellenme olursa, yüzde güçsüzlük olur. Sinir liflerinde uyarılma olursa, kaslarda seğirme ya da spazm oluşur. Yüzdeki sinir fonksiyonları kompleks bir yapıda olduğundan, zedelenme halinde farklı semptomlar oluşur. Bunları gidermek için bazı tedavi yollarını uygulamak gerekir.

Yüz felci nasıl tedavi edilir

Öncelikle tanı testlerinin yapılması, hangi tedavinin uygulanacağını belirleyecektir. Yüz felcine neden olan enfeksiyonsa, bakterilerin yok edilmesi için, antibiyotik ya da anti viral ilaçlar kullanılmalıdır. Yüzde şişme varsa ya da olacağı düşünülüyorsa, steroidli ilaçlar kullanılmalıdır. Bazı durumlarda siniri zedeleyen kemik cerrahi yolla çıkarılmalıdır.

Yüzde bulunan sinir felce uğradığında, sağlıklı olarak yapısını sürdürmesi için devamlı olarak gözyaşı akışına ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden gözlere özen gösterilmelidir. Gözler kırpıldığı zaman, normalde gözyaşı gözün üzerine yayılır. Ancak yüzde oluşan sinir felçlerinde göz kırpmanın azalması ya da hiç olmaması görülür. Göz kırpmanın azalması ve gözyaşının olmaması halinde, göz küresinin üzerinde gözyaşı akışı azalır ya da tamamen yok olur. Bu sayede kornea kurur, erozyon ile ülser oluşumu meydana gelir. Daha ileri aşamada gözün kaybedilmesi bile söz konusu olur. Bunun için gözün bir parmakla kapatılarak, gözü nemli tutmak gerekir. Bu oldukça etkili bir uygulamadır. Bunu yaparken gözünüze zarar vermemek için, parmağınızın arka tarafını kullanın. Ayrıca gözlere koruyucu gözlüklerle, temiz göz petleri kullanmalısınız. Gözün kuru olması halinde, suni gözyaşı kullanılabilir. Doktorunuz bu damlaların kullanılışını tarif edecektir. Damlalar uyanık olunan zamanlarda her saat başı 1-2 damla damlatılmalı, geceleri merhem kullanılmalıdır. 

Yüz Felci Nasıl Geçer

Rehabilitasyon: Kalıcı yüz felci olan kişiler göz kapağı yayları ya da ağırlıklarıyla, kas transferi gibi cerrahi işlemlerle rehabilite edilebilir. Hastalarda yüz eğitim adı verilen özel bir fizik tedavi uygulaması yapılabilir. Yüzde aşırı hareketliliği ya da kas spazmı gibi olumsuz yüz felci belirtileri için, yapılan tedavilerin içinde, hareketli olan kasın cerrahi olarak kesilmesi ya da kasın kimyasal enjeksiyonlarla güçsüzleştirilmesi gibi uygulamalar bulunur. Bunlar doktorun uygun görmesi halinde uygulanacaktır.

Yüz felcinin iyileşme dönemi

Yüz felcinin iyileşme süreci, yüz sinirinde yapısal bozukluk olup olmamasıyla ilgilidir. Eğer sinir yapısında bozulma bulunmuyorsa, felç sebebi denetim altına alındığında, yüz felcinde tamamen iyileşme sağlanabilir. Sinir yapısında bozulma varsa, felcin iyileşme olasılığı sinirin yapısal bütünlüğünün korunmasına göre değişir. Bütünlüğünü koruyan sinirde iyileşme için daha uzun zaman gerekmektedir. Bazen iyileşme kısmi olabilir ve hastanın istemsiz kasılmaları olabilir. Yüzde felç başlangıçta sadece bölgeyle sınırlı kalarak, yayılma göstermez. Ancak rahatsızlığa bağlı olarak, il haftada doku yıkımı devam eder. Tekrarlayan felçler, ilk yaşanan yüz felcine göre daha zor iyileşir. Yüz felci uygulanan tedavilerle iyileşmediği zaman, plastik cerrahi yöntemlerine başvurulabilir.

]]>
Yüz Felci Bitkisel Tedavi https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-bitkisel-tedavi.html Sat, 08 Dec 2018 06:59:37 +0000 Yüz felci, fizyolojik olarak bir sinir sistemi sorunudur ve merkezi sinir sisteminin görevini aksatması veya fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmemesi halinde görülür. Bu hastalık genelde 1-2 günde geçebilirken bazı durumlarda Yüz felci, fizyolojik olarak bir sinir sistemi sorunudur ve merkezi sinir sisteminin görevini aksatması veya fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmemesi halinde görülür. Bu hastalık genelde 1-2 günde geçebilirken bazı durumlarda da uzun süreli etkisi gösterip bazı sıkıntıların gelişmesine neden olabilmektedir.

Yüz felci çoğunlukla soğuğa karşı duyarlı kişilerin soğuk ile fazla temas etmesi halinde görülebilirken, bazen de her hangi bir dışsal etken olmaksızın kendiliğinden belire bilmektedir. Ancak yüzde bulunan bazı kırık ve çıkıklar da ileri ki günlerde yüz felci sorununa neden olabilen en büyük etkenler arasında yer alır.

Yüz Felci Bitkisel Tedavi
Yüz Felci Bitkisel Tedavi
 • Nezle otu ile zeytin yağını oldukça küçük bir tencerenin içerisine ilave edin ve orta ateşin üzerinde sürekli karıştırarak pişirin. Bir kaç dakika pişirdikten sonra tencereyi ocağın üzerinden alın ve suyunu bir tülbendin içerisinden geçirip süzün. Süzülen suyu yüz felcinin daha belirgin olduğu yerlere terapi yaparmış gibi masaj yaparak uygulayın. Her gün sabah veya akşam bu kürü yapabilirsiniz.
 • Bir su bardağının içerisine yarım çay bardağı sirke ilave edin ve üzerine de lavanta ilave edip 2 gece bekletin. Verilen sürenin ardından elde edilen suyu bir pamuğa batırıp yüzü silin. Bu aşamada özellikle lavantayı felçli yüzün üzerine yerleştirip bir kaç dakika bekletebilirsiniz.
 • Bir fincan zeytin yağı ile çam fıstığını tahta bir havanın içerisine alın ve dövün. İyici ezilen karışımı içi boş bir krem kabının içerisine aktarın. Elde ettiğiniz bu doğal krem ile sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere masaj uygulaması yapın.
 • Her gün sabahları yüzünüzü yıkadıktan sonra kahvaltıya oturmadan önce ardıç yağı ile yüzünüze masaj yapın ve ardından güne bu şekilde başlayın.
 • 10 gram kadar kuru biberiyeyi bir su bardağı sıcak suyun içerisine alın ve demlendirin. Demlenmiş olan biberiye çayını akşam ve ikindi saatlerinde günde iki bardak olacak şekilde için.
 • Ilık bir banyo yaptıktan sonra yüzün her tarafına üzerlik yağı ile güzel bir masaj yapın ve belli bir süre yüzünüzü dinlendirin
 • Süzme ve kaliteli bir bal ile zencefil tozunu macun kıvamına getirilip 1 hafta günde bir fındık boyutunda, 1 haftanın ardından da her gün ceviz boyutunda tüketin. 
]]>
Yüz Felci Tedavisi https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 14:14:25 +0000 Yüz felci tedavisi ile yüz felci geçirmiş kişilerin yaklaşık %75 kadarı 1 ay içerisinde iyileşme gösterebilirken geriye kalan %15 civarı ise bir yıla aşkın bir sürede iyileşme gösterebiliyor ve kalan %10'u ise t Yüz felci tedavisi ile yüz felci geçirmiş kişilerin yaklaşık %75 kadarı 1 ay içerisinde iyileşme gösterebilirken geriye kalan %15 civarı ise bir yıla aşkın bir sürede iyileşme gösterebiliyor ve kalan %10'u ise tedaviye hiç bir cevap veremiyor. Tedavi sürecinin hızlanması için hastalığın başlangıç aşamasında yani yüzde beliren değişimlerin ve his kaybının anlaşıldığı dönemler de tedaviye başlanılması gerekir. Tedavinin ana planı olarak hastanın eğitimi göz önünde tutulur. Nedeni ise hasta olan kişiye rahatsızlığı açıklamak ve hastalığın ilk dönemlerinde kişinin soğuğa ve dış etkenlere karşı önlem alabilmesidir. Yüz felci hastalığının tedavisinde kişi kendini yaklaşık 3 hafta kadar dış etkenlerden ve soğuk havadan koruması hatta mümkün oldukça ev ortamından dışarıya çıkmaması gerekir. Kişinin kendine ev ortamında sıcak kompres uygulaması hastalığın erken dönemlerinde oldukça faydalı olacaktır. Hasta gözünü kapatırken, açarken veya kırparken biraz zorluk yaşayabilir. Hatta zamanla gözlerde veya tek gözde keratit, kuruma ve konjunktivit meydana gelebilir. Böyle durumlar karşısında kişinin gözlerini zaman, zaman dinlendirmesi ve göz yorucu işlerde bulunmaması gerekebilir.

Yüz felci rahatsızlıklarında kişilere ilk olarak ilaç tedavisi uygun görülür. İlaç tedavisinin ardından hastalara fizik tedavi önerilebilir ki bu yöntem felç sorunlarında oldukça etkilidir. Fizik tedavinin iyileşme hususunda oldukça etkisi olan fizik tedavinin yanında hastaya masaj ile birlikte yüz egzersizleri önerilir.

Yüz Felci Tedavisi

Yüz Felcinde Kişilerin Evde yapabilecekleri Egzersizler

 • Kaşları yukarı kaldırıp indirmek
 • Kaşları bir birine yaklaştırmak ve kızıyormuş gibi kaşları çatmak
 • Kirpikler açılır ve kapatılır
 • Gözleri olabildiğince sıkıca kapatılır
 • Gözler ile birlikte burun deliklerini iyice açılır
 • Burun sağa ve sola doğru oynatılır
 • Burundan nefes alır ve verilir
 • Yanaklar içeri çekilir ve bırakılır
 • Dudakları birini öpermiş gibi veya bir yere üflermiş gibi büzülür ve mümkünse ıslık çalınır
 • Dişleri saklayarak gülümsenir
 • Dişleri olabildiğince göstererek gülümsemeye çalışılır
 • Verilen bu egzersizlerin 10 ar saniye ara ile her gün yapılması gerekir. 
]]>
Yüz Felci Belirtileri https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 21:11:23 +0000 Yüz felci belirtileri genel olarak kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Öncelikle yüz felci hakkında sizlere kısa bir bilgi sunarak, yüz felci belirtilerini açıklayacağız. Yüz felci yüzde meydana gelen güçsüzlük, se Yüz felci belirtileri genel olarak kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Öncelikle yüz felci hakkında sizlere kısa bir bilgi sunarak, yüz felci belirtilerini açıklayacağız. Yüz felci yüzde meydana gelen güçsüzlük, seğirme ve hareketsizliğe yol açan yüz sinirlerini ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Yüz bölgesinde meydana gelen bu anormal hareketler ve yüz felci birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Yüz felci kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülebilen bir rahatsızlıktır.

Yüz felci tıp dilinde ''palsi'' olarak adlandırılmakta ve yüz kaslarını ilgilendiren bir yüz rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Yüz felci ani olarak gelişme gösteren bir rahatsızlıktır. Yüzde bulunan 7. sinir beyinden gelen yüz hareketlerinin yapılmasını engellediğinde ortaya yüz felci olarak adlandırılan durum çıkmakta ve bunun nedeni farklı durumlardan kaynaklanabilmektedir. Peki yüz felcinin belirtileri nelerdir ve yüz felci nasıl anlaşılabilmektedir.

Yüz Felci Belirtileri
Yüz Felcinin Belirtileri Nelerdir
Yüz felci kişiden kişiye farklı belirtiler gösterirken, bazı kişilerde çok hafif olmakta ve yüz felci sadece kişi güldüğü zaman anlaşılabilmektedir. Yüz felci ilerleme tehlikesi bulunan ve birkaç saat içerisinde ya da birkaç günde son derece ilerleme kaydeden bir rahatsızlıktır. Yüz felcinin görülme nedeni genellikle soğuk ve rüzgarlı hava koşulları olmaktadır. Yüz felcinin belirtileri şunlardır;
 • Yüz felcinin en belirgin belirtisi yüzdeki kasların çalışmaması nedeniyle dudak çevresi ve yüzün yarısında meydana gelen kayma hissidir.
 • Kişinin konuşmada güçlük çekmesi de yüz felci belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Yemek yerken ve bir şey içerken güçlük yaşanması yüz felcinin belirtilerinden biridir.
 • Yüz felci oluşan kişide sürekli göz kırpması görülmesi de belirtiler arasında yer almaktadır.
 • Yüz felcinde kişinin felç oluşan tarafında gözünde kuruluk ve göz yaşarması görülmektedir.
 • Yüz sinirleri tat alma duyusunu etkilemektedir, bu nedenle yüz felci durumunda kişinin bazı yiyeceklerden değişik tatlar alma şikayeti de ortaya çıkmaktadır.
 • Yüz felcinden bir iki gün önce kulak arkasında ağrı oluşması da belirtiler arasında yer almaktadır.
 • Kişi mimik hareketleri yapamaz ve yüz kaslarının bir bölümü güçsüzleşir.
 • Yüz felci belirtileri arasında göz kapaklarının kapanmaması, dudak kenarının düşmesi de görülmektedir.
 • Yüz felci olacak tarafta görülen bir belirti de karıncalanmalar oluşmasıdır.
 • Yüz felci kişide işitme zorluğunun görülmesi ile de ortaya çıkabilir.
 • Görülen belirtilerden birisi de kişi telefonda konuşurken sese karşı aşırı duyarlılıktır.
 • Kişi yüz felci durumunda uyuşma hissetmekte ve bu belirti de hastalığın habercisi olmaktadır.
Yüz Felci Nasıl Teşhis Edilir
Yüz felci söz konusu ise kişinin gözlerinden birisi sürekli açık durumdadır ve tam kapatamaz. Ayrıca ağız sürekli bir yana kayık ve sarkık durumdadır. Yüz felcinin teşhisi için hastanın dişlerini tam göstermesi, ağzını büzerek öne doğru çıkarması, burnunu sağa sola doğru oynatmaya çalışması, alnını kırıştırmaya çalışması, gözlerinin kapatmaya çalışması ve tat alma gibi denemeler yapılarak teşhis için çalışılmaktadır. Tat alma denemesi sırasında hastaya 4 ana duyu denemesi olan tatlı, tuzlu, acı ve ekşi besinlerin tadına bakılarak test edilmektedir. Yüz felcinin belirtileri ve teşhisi ancak bir uzman doktor tarafından teşhis edilebilmekte ve tedavi yöntemi de ancak doktorun önerdiği yöntemler ile sağlanabilmektedir. Bu nedenle belirtiler görülmeye başlandığı andan itibaren en kısa zamanda yakın bir doktora başvurmak gerekiyor.
]]>
Yüz Felci Neden Olur https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci-neden-olur.html Sun, 09 Dec 2018 11:05:54 +0000 Yüz felci neden olur, yüzde bulunan ve yüzümüzün hareketleriyle, vs. hayati işlevleriyle ilgilenen sinirlerde meydana gelen bozukluklar sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genelde yüzde bazı bölgelerde seğirme, hareket etti Yüz felci neden olur, yüzde bulunan ve yüzümüzün hareketleriyle, vs. hayati işlevleriyle ilgilenen sinirlerde meydana gelen bozukluklar sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genelde yüzde bazı bölgelerde seğirme, hareket ettirememe, istem dışı hareketlerde bulunma, vs. şekillerde kendini gösterir. Hala tam olarak baş edilebilen bir rahatsızlık olmasa bile kısmen yüz felcinin tedavileri mevcuttur. Yüz felcinin genel tanımından sonra şimdi kısaca yüz felcinin biyolojik olarak sebeplerine, belirtilerine ve geliştirilmiş tedavi yöntemlerine yakından bir inceleme yapalım:

Yüz felcinin sebepleri
Yüz felci genel olarak yukarıda bahsedildiği gibi yüzün işlevlerini yerine getirmekten sinilerin işleyişinde meydana gelen sorunlardan kaynaklanır. Ama bunun dışında beyinde oluşabilecek bir tümor, beyinden sinirlere komutun iletiminde meydana gelen bir aksaklık, sinirlerin kaslara bu komutlara iletmesi, hatta kasların bu komutları alıp uygulayabilmesi gibi genel mekanizmada meydana gelebilecek aksaklıklardan da kaynaklanabilir. Fazla teknik detaylara girmeden beynin kontolüyle yüzün nasıl çalıştığına bakarsak; beynimizde meydana gelen son derece karmaşık işlemler ve komutlar; belirli olan sırayla sinir sistemini uyarır. Buradan sinir sisteminin yüzle ilgili olan kısımları dallanır ve son olarak "yüz siniri" olarak bilinen dala gelir. Yüz siniri de yüzümüzde milyonlarca dala ayrılarak yüz kaslarını beynin verdiği komut doğrultusunda uyararak kaslarıımızın bu şekilde tepki vermesini sağlar. (gülmek, ağlamak, surat asmak, kaşları çatmak, vs. akla gelebilecek her türlü mimik). İşte bu mekanizma herhangi bir sebepten zarar görürse, yüzümüz işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyecektir. Sinir sistemine yapılan aşırı baskı, beyinde ilgili kısımda oluşabilecek bir tümor, hatta beynin bir virüse karşı geliştirdiği bağışıklık, tepki olarak yüz felci yaratabilir.

Yüz Felci Neden Olur
Yüz felcinin belirtileri
 • Yüz kaslarının kontrol edilmesinde zorlanmak
 • Yüzün belirli bir bölgesinde bariz olarak meydana gelen şişme, göçme, vs. durumlar
 • Elde olmayan yapılan yüz mimikleri, seğirmeler, vs.
Eğer bu belirtileri anormal bir şekilde yaşıyorsanız; biyolojik, sinirsel veya psikolojik olarak geçirmekte olduğunuz bir rahatsızlıktan dolayı yüz felcinin ilk evrelerinde olabilirsiniz. Aşırı miktarda yaşanan belirtiler kesinlikle ciddiye alınmalıdır.

Yüz felci tedavisi
Yüz felci vücudun kaptığı bir virüsten dolayı oluşmuşsa, başvurulacak tedavi ilaç tedavisidir. Bu virüsü vücuttan atabilecek şekilde ilaç, antibiyotik, vs. yöntemler kullanılır.

Yüz felci biyolojik; yani kemik, aşırı baskı, vs. sebeplerden dolayı fiziksel olarak sinirin zedelenmesinden dolayı olmuşsa; bu durumda uygun cerrahi müdahalelerle siniri maruz kaldığı baskıdan kurtarıp eski işlevine dönmesine yardımcı olmak suretiyle tedavi edilir. Beyindeki tümörden veya lezyonlardan kaynaklanan yüz felçlerinde de aynı yönteme başvurulur.

Yüz felcine neden olan şey psikolojik etkenlerse (aşırı stres, çok çalışma, kişinin üzerinde hissettiği baskı, vs.); yüz felcine karşı yapılan klasik ilaç veya cerrahi müdahalenin yanı sıra psikolojik yardım da gereklidir.

Bütün bu yöntemlerde bir ortak durum vardır ki; tedavi esnasında göz sağlığına çok dikkat edilmelidir. Kornea, gözyaşı bezleri ve görme mekanizmasının diğer elemanları, tedavide yapılacak yanlışlıklar sonucu zarar görebilir ve bu da yüz felcini iyileştireyim derken görme yetisiyle ilgili istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Tedavi boyunca gözünün optimum nem oranında olması ve korneanın zarar görmemesine dikkat edilmesi gerekir.
]]>
Yüz Felci https://www.yuzfelci.gen.tr/yuz-felci.html Sun, 09 Dec 2018 23:54:02 +0000 Yüz felci, yüzde güçsüzlük, seğirme ya da hareketsizliğe neden olan yüz sinirini ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Yüzde meydana gelen anormal hareketler ya da felç farklı sebeplerle meydana gelebilir. Buna neden ol Yüz felci, yüzde güçsüzlük, seğirme ya da hareketsizliğe neden olan yüz sinirini ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Yüzde meydana gelen anormal hareketler ya da felç farklı sebeplerle meydana gelebilir. Buna neden olan sebepler mutlaka araştırılmalıdır. Yüzün her iki tarafında bulunan kasların, aynı taraftaki beyin sapından çıkan ve kulak arkasında yüzeye çıkan baş sinirlerinden 7. sinir, fasial sinir ile çalışır. Faisal sinirde tükürük bezi, gözyaşı bezi ile dilin ön tarafına giden ince dallar bulunur. u sinirin travma, enfeksiyon gibi nedenlerle hasar görmesinden dolayı oluşan geçici yüz zaafı, yüz felci olarak adlandırılır. Hastalığın geçirilme oranı kadınlarda ve erkeklerde aynıdır. Rahatsızlık sırasında vücudun başka bölümlerinde görülecek uyuşukluklarda, başka rahatsızlıklar araştırılmalıdır. Çünkü bu rahatsızlık sadece yüz bölgesini etkisi altına almaktadır. 

Yüz felci belirtileri nedir

Yüz kaslarının çalışmaması nedeniyle özellikle dudak çevresinde ve yüzün yarısında kayma hissi oluşması, bununla birlikte konuşma güçlüğü çekilmesi, yemek yemede ve içmede zorluk yaşanması, göz kırpmaları en çok görülen belirtiler arasındadır. Yüzün etkilendiği tarafta göz kuruluğu ve bu sebeple yaşanan göz yaşarmaları görülür. Yüz siniri tat alma duyusunu etkilediğinden, bazı hallerde hastalarda garip tatlar alma gibi şikayetler oluşur.

Yüz Felci

Yüz felcinin gelişimi nasıl olur

Rahatsızlık hızlı bir gelişim gösterir. Bir anda görülen yüz kayması, su içerken suyu tutamama, gözlerdeki yanmayla hastalığın farkına varılır. Ortaya çıkan durumun netleşmesi bazı hallerde bir kaç gün sürebilir. Boyun bölgesinde ve kulak arkasında meydana gelen ağrı öncü bir belirti olarak kabul edilebilir. Bu belirti dikkate alınırsa, rahatsızlığın erken teşhisi yapılabilir.

Yüz felcini arttıran nedenler nedir

Hastalık için yaşın büyük önemi vardır. Çocukluk dönemlerinde az görülse de, olursa çabuk iyileşme olasılığı fazladır. Metabolik hastalıkların bir kısmında yüz felci geçirme olasılığı daha fazla olmaktadır. Şeker hastalığı buna verilebilecek örnekler arasındadır. Hamileliğin son üç aylık dönemi de hastalık açısından riskli dönemler arasında kabul edilir. Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkları yaşayan kişilerde, risk grubuna dahildir. Vücudun direncinin azalması, yüz felcine yakalanma olasılığını arttıran nedenler arasında yer alır.  

Yüz felcinin tanısı nasıl yapılır

Rahatsızlık büyük olasılıkla vücuda giren bir virüse karşı gösterilen bir tepkiden dolayı oluşmuştur. Yüz sinirinin kemik içinde olan bölümü şişer ve bu basınç nedeniyle sinir zedelenir. Yüzdeki güçsüzlüğün nedeninin bu olduğu hakkında bazı sorular sorularak, bazı testler uygulanmaktadır.  Bu testler arasında en çok yapılanlar şunlardır;

 • İşitme testi: Sinire zarar veren etkenin işitme sinirine, iç kulağa ve işitmeye verdiği zararlar belirlenir.
 • Denge testi: Bu testte denge sinirinin tutulumu incelenir.
 • Gözyaşı testi: Gözün üretebildiği gözyaşı miktarını ölçmeye yarar.
 • Radyolojik görüntüleme: BT ya da MRI yapılarak, yüz sinirinin bulunduğu bölgedeki enfeksiyon, kemik kırığı, tümör gibi anormallikler incelenir.
 • Elektriksel test: Sinirde olan zedelenme oranını ölçmek için, sinir uyarılır. Sıkça tekrarlanarak rahatsızlığın ilerlemesi kontrol edilir.

Yüz felcinin tedavisi nasıl yapılır

Rahatsızlık genellikle cerrahi ya da medikal tedavi olmadan düzelme gösterir. Düzelmeyi hızlandırmak için yüz kaslarına masaj uygulanabilir. Soğuk zamanlarda boyun ve baş bölgesini sıcak tutma ve koruma ihmal edilmemelidir. Gözler rahatsızlık süresince tam olarak kapanmadığından, antibiyotik, suni gözyaşı ilaçları, göz bandı kullanarak enfeksiyonlardan ve travmalardan korunmak gerekir. 3. haftadan itibaren]]>