Geçici Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Geçici Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Geçici Yüz Felci, insanları oldukça zor durumlara düşüren genellikle soğuk havalardan kaynaklanan bir durumdur. Sebebi yüz felcinin yanı sıra birçok sorun da beraberinde gelmektedir. Yüz felci olan insanlar en çok yemek yerken zorlanmaktadır. Yüz felci çoğu zaman kişilerin yüzlerinin bir yarısında meydana gelmektedir. Yüzde bulunan kasların görevlerini tam olarak yerine getirememesinden dolayı kaynaklanan yüz felci soğuk hava ile ya da klima etkisi ile kolaylıkla ortaya çıkabilecek bir durumdur. Kişiler ağızlarının felç nedeni ile kendi kendine açılmasını önlemek için birçok metot kullanırlar. Bunlardan birine örnek verecek olursak; Başın bir bez parçası ile çeneden sarılmasıdır, bu sayede çene kapalı kalacaktır. Geçici yüz felci olan hastalarda birkaç hafta ya da daha az bir sürede iyileşme gösterebilir. Bu kişide meydana gelen felcin şiddetine bağlı olarak yüzde değişiklikler meydana getirmektedir. Yüzdeki sinirlerin soğuk nedeni ile ya da başka sebeplerden dolayı zedelenmesi ile kasların görevini yerine getirememesidir. Bu durum çoğu zaman geçicidir. Ama kalıcı olduğu durumlarda birçok kişide mevcuttur. Geçici yüz felci hemen her insanda rastlanabilen ve yaş sınırı olmayan bir durumdur. Bu durumun gelişmesi için çok küçük nedenler yeterlidir. Geçici yüz felci, çoğu zaman sinir zedelenmelerine bağlı olur. Kalıcı yüz felçleri ise genellikle tümörlerden kaynaklanır. Geçici yüz felci iyileşme süresi genellikle kişilerde kısa bir sürede iyileşme göstermektedir.

Geçici Yüz Felci Nedenleri: Yüz felcinin en bilinen nedeni enfeksiyonlar olmasına rağmen, yüz felcine neden olabilecek çok fazla sebep vardır.
  • Viral enfeksiyonlar
  • Cerrahi sebepler
  • Orta kulak iltihabı
  • Nörolojik hastalıklar
  • Lyme hastalığı
  • Kafatası ve yüz kemiği kırıkları
  • Travma
  • Genetik sendromlar
Geçici yüz felci Tedavisi Nasıl Yapılır?

İyileşme sürecinde en erken 15 gün içinde olmak üzere, en fazla bir yıla kadar değişiklikler göstermektedir. Bu sebepten dikkat edilmesi gereken husus hastanın iyi bir bakım görmesidir. Geçen süre bazen yıpranan sinirlerin iyileşme süresine göre değişiklikler göstermektedir. Geçici Yüz Felci tedaviye cevap verme olarak çok bir uğraş gerektirmez. Bu gibi durumlarda hastaya hiçbir cerrahi operasyon yapılmamakla birlikte çok fazla tedavi de istemez. Sadece sinirlerin daha hızlı toparlanabilmesi için küçük ilaç tedavileri yapılmaktadır. Tabi bu hastalığın görüldüğü kişiler kesinlikle soğuk havalara dikkat etmelidir ve yüzün felç geçiren bölümünün sıcak tutulması gereklidir. Bunların yanı sıra kişinin isteğine göre hastalara fizik tedaviler önerilmektedir. Yapılan fizik tedaviler kişilerde hastalığın iyileşme sürecini 2 kat daha kısaltmaktadır. Bu sebeple yüz felci geçici bile olsa kesinlikle fizik tedavi gerekmektedir. Bu durumun faydasını sizlerde kolaylıkla hissedeceksiniz. Geçici yüz felci, ameliyata gerek olmayan bir hastalıktır. Fakat bu hastalığı meydana getiren neden böyle bir tedaviye gereksinim duyuyorsa kesinlikle cerrahi operasyon yapılmalıdır. Tüm bunların yanı sıra iyileşme sürecini kısaltmak için sizlere de birçok vazife düşmektedir. Bunları yerine getirdiğiniz sürece bu tür sorunlardan kurtulabilirsiniz. Sigara veya alkol kullanan kişiler, bu hastalığın iyileşme süresi boyunca kesinlikle bu alışkanlıklarını bırakmak zorundadır. Sigara ve alkol hastalığın iyileşme süresini 2 kat arttıracaktır.

Geçici Yüz Felci Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yüz Felci Belirtileri

Yüz Felci Belirtileri

Yüz Felcine Ne İyi Gelir?

Yüz Felcine Ne İyi Gelir?

Yüz Felci Nasıl Geçer

Yüz Felci Nasıl Geçer

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kısmi Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Kısmi Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Bitkisel Tedavi

Yüz Felci Bitkisel Tedavi

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz Felci Neden Olur?

Çocuklarda Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Fizik Tedavi Yöntemleri

Yüz Felci Fizik Tedavi Yöntemleri