Yüz Felci Egzersizleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüz Felci Egzersizleri

Yüz felci egzersizleri, yüz kısmındaki sinirlerde meydana gelen düzenli çalışamama problemlerini gidermeye yönelik olarak uygulanır. Yüz felci yanak, dudak, göz çevresi ve kaş gibi yüz hareketlerinin yapılmasını sağlayan kısımları yöneten yüz sinirindeki bazı hastalıklardan dolayı meydana gelmektedir. Çünkü yüz siniri beyinden aldığı hareket komutlarını ilgili bölgelere ulaştırır. Yüz sinirindeki bu iletimi engelleyen bir durum olduğunda hareket komutları düzgün olarak iletilemez ve sonuçta tıp dilinde fasial paralizi adı verilen yüz felci meydana gelir. Yüz sinirleri beyin ile beyin sapı arasında bulunur. Beyin sapı bölümünden sonra yüz siniri dolambaçlı bir yol izleyerek iç kulaktan geçer orta kulak kısmının çevresini dolaşarak birkaç dal şeklinde yüze yayılır.

Yüz felci neden meydana gelir?

Beyin ile beyin sapı arasında oluşabilen birçok hastalık bu duruma yol açabilir. Genel olarak beyin kanamasına bağlı olarak meydana gelmektedir ve nöroloji bölümü tarafından incelenmekte olduğunu belirtmekte yarar var. Eğer beyin sapından sonraki yüz sinirinde hastalık nedeniyle yüz felci meydana gelirse periferik yüz felci olarak adlandırılır. Benzer sebepler ile beyin ile beyin sapı arasındaki sinirler etkilenmiş ise o zamanda merkezi yüz felci olarak adlandırılır. Periferik yüz felcine yol açan nedenler şunlardır;
  • Bell paralizisi: En sık görülen felç nedeni olmakla birlikte kesin olarak hangi nedenden dolayı oluştuğu bilinmemektedir. İç kulak çevresindeki sinirlerde iltihaplanma olmasının bu soruna yol açtığı düşünülmektedir. Hastalığın bulguları arasında sadece sinirde bir fonksiyon kaybı olmasıdır. Genel olarak tamamen iyileşebilmektedir.
  • Orta kulakta iltihaplanma: Yetişkin insanlarda kronik orta kulak iltihaplanması, çocuklarda da akut orta kulak iltihaplanması nedeni ile iltihabın orta kulak çevresindeki kemiğin erimesine yol açması nedeni ile yüz felci oluşmaktadır.
  • Sistemik hastalıklar ve tümoral hastalıklar: Şeker hastalığı, vitamin eksikliği ve hiper tansiyon gibi sistemik hastalıklar, yüz sinirinin geçtiği bölgelerdeki tümörler felce yol açabilmektedirler.
  • Travmalar: Kulağın çevresi veya yüz bölgesini etkileyen hasar verici travmalar sonucunda felç oluşabilmektedir.
Yüz felcinin belirtileri nelerdir?

Yüzdeki sinirler düzgün olarak çalışamadıkları için basit yüz hareketleri arasında gösterilen göz kapatma, kaşını kaldırma ve gülmek gibi hareketlerin tam olarak yapılamaması önemli belirtilerdir. Ayrıca gözyaşında azalma, tat alma duyusunda bozulma diğer yüz felci belirtileridir.

Yüz felci egzersizleri tedavi için yeterlimidir?

Yüz felci için fizik tedavi uygulanması en etkili yöntemler arasındadır ancak tek başına yüz felci egzersizlerinin yeterli olamayacağı bilinmelidir. Yüz felci egzersizleri fonksiyon kaybına uğrayıp hareketsiz kalan sinirlerin güçlenmesini sağlamak için yapılır. Hastanın sakız çiğnemesi ve kendi kendisine masaj uygulaması önemli yüz felci egzersizlerindendir. Bunların dışında kaşlarını yukarıya doğru kaldırma, gözleri sıkı sıkı yumma, birine kızar gibi kaşları çatma ve üfler gibi dudakları büzme yüz felci egzersizleri arasında bulunan fizik tedavi yöntemlerinden bazılarıdır.

Yüz Felci Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz Felcine Ne İyi Gelir?

Yüz Felcine Ne İyi Gelir?

Yüz Felci Belirtileri

Yüz Felci Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüz Felci Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yüz Felci Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yüz Felci Duası Okunuşu ve Anlamı

Yüz Felci Duası Okunuşu ve Anlamı

Yüz Felci Hareketleri

Yüz Felci Hareketleri

Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Kısmi Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Kısmi Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi