Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz felci, yüzde güçsüzlük, seğirme ya da hareketsizliğe neden olan yüz sinirini ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Yüzde meydana gelen anormal hareketler ya da felç farklı sebeplerle meydana gelebilir. Buna neden olan sebepler mutlaka araştırılmalıdır. Yüzün her iki tarafında bulunan kasların, aynı taraftaki beyin sapından çıkan ve kulak arkasında yüzeye çıkan baş sinirlerinden 7. Sinir, fasial sinir ile çalışır. Faisal sinirde tükürük bezi, gözyaşı bezi ile dilin ön tarafına giden ince dallar bulunur. U sinirin travma, enfeksiyon gibi nedenlerle hasar görmesinden dolayı oluşan geçici yüz zaafı, yüz felci olarak adlandırılır. Hastalığın geçirilme oranı kadınlarda ve erkeklerde aynıdır. Rahatsızlık sırasında vücudun başka bölümlerinde görülecek uyuşukluklarda, başka rahatsızlıklar araştırılmalıdır. Çünkü bu rahatsızlık sadece yüz bölgesini etkisi altına almaktadır.

Yüz felci belirtileri nedir?

Yüz kaslarının çalışmaması nedeniyle özellikle dudak çevresinde ve yüzün yarısında kayma hissi oluşması, bununla birlikte konuşma güçlüğü çekilmesi, yemek yemede ve içmede zorluk yaşanması, göz kırpmaları en çok görülen belirtiler arasındadır. Yüzün etkilendiği tarafta göz kuruluğu ve bu sebeple yaşanan göz yaşarmaları görülür. Yüz siniri tat alma duyusunu etkilediğinden, bazı hallerde hastalarda garip tatlar alma gibi şikâyetler oluşur.

Yüz felcinin gelişimi nasıl olur?

Rahatsızlık hızlı bir gelişim gösterir. Bir anda görülen yüz kayması, su içerken suyu tutamama, gözlerdeki yanmayla hastalığın farkına varılır. Ortaya çıkan durumun netleşmesi bazı hallerde birkaç gün sürebilir. Boyun bölgesinde ve kulak arkasında meydana gelen ağrı öncü bir belirti olarak kabul edilebilir. Bu belirti dikkate alınırsa, rahatsızlığın erken teşhisi yapılabilir.

Yüz felcini arttıran nedenler nedir?

Hastalık için yaşın büyük önemi vardır. Çocukluk dönemlerinde az görülse de olursa çabuk iyileşme olasılığı fazladır. Metabolik hastalıkların bir kısmında yüz felci geçirme olasılığı daha fazla olmaktadır. Şeker hastalığı buna verilebilecek örnekler arasındadır. Hamileliğin son üç aylık dönemi de hastalık açısından riskli dönemler arasında kabul edilir. Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkları yaşayan kişilerde, risk grubuna dahildir. Vücudun direncinin azalması, yüz felcine yakalanma olasılığını arttıran nedenler arasında yer alır.

Yüz felcinin tanısı nasıl yapılır?

Rahatsızlık büyük olasılıkla vücuda giren bir virüse karşı gösterilen bir tepkiden dolayı oluşmuştur. Yüz sinirinin kemik içinde olan bölümü şişer ve bu basınç nedeniyle sinir zedelenir. Yüzdeki güçsüzlüğün nedeninin bu olduğu hakkında bazı sorular sorularak, bazı testler uygulanmaktadır. Bu testler arasında en çok yapılanlar şunlardır;
  • İşitme testi: Sinire zarar veren etkenin işitme sinirine, iç kulağa ve işitmeye verdiği zararlar belirlenir.
  • Denge testi: bu testte denge sinirinin tutulumu incelenir.
  • Gözyaşı testi: Gözün üretebildiği gözyaşı miktarını ölçmeye yarar.
  • Radyolojik görüntüleme: BT ya da MRI yapılarak, yüz sinirinin bulunduğu bölgedeki enfeksiyon, kemik kırığı, tümör gibi anormallikler incelenir.
  • Elektriksel test: Sinirde olan zedelenme oranını ölçmek için, sinir uyarılır. Sıkça tekrarlanarak rahatsızlığın ilerlemesi kontrol edilir.
Yüz felcinin tedavisi nasıl yapılır?

Rahatsızlık genellikle cerrahi ya da medikal tedavi olmadan düzelme gösterir. Düzelmeyi hızlandırmak için yüz kaslarına masaj uygulanabilir. Soğuk zamanlarda boyun ve baş bölgesini sıcak tutma ve koruma ihmal edilmemelidir. Gözler rahatsızlık süresince tam olarak kapanmadığından, antibiyotik, suni gözyaşı ilaçları, göz bandı kullanarak enfeksiyonlardan ve travmalardan korunmak gerekir. 3. Haftadan itibaren iyileşme görülmediği takdirde EMG testi yapılarak, sinirin fonksiyonu ölçülmeli ve cerrahi girişim için karar verilmelidir.

Yüz Felci Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yüz Felci Nasıl Geçer

Yüz Felci Nasıl Geçer

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüz Felci Bitkisel Tedavi

Yüz Felci Bitkisel Tedavi

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Göz Kapanmaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Göz Kapanmaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felcine Ne İyi Gelir?

Yüz Felcine Ne İyi Gelir?