Yüz Felci Fizik Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüz Felci Fizik Tedavi Yöntemleri

Yüz felci fizik tedavi, Yüz felci Hastalığı, her yaşta ve her insanda görülebilen bir hastalıktır. Yüze gelen sinir liflerinin zedelenmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Hastalık kendisini yüzdeki mimik kaslarının hareketsiz olması ve hareketsiz durması ile kendini gösterir. Yüz Sinirlerinde görülen hasardan kaynaklı olarak yüzdeki mimikler de hareketsizlik oluştuğundan hastada birçok olumsuz belirti meydana gelir. Bunlar; baş dönmesi, konuşurken zorluk çekme, kulak ağrısı, salya tutamama, kulaklarda meydana gelen çınlama sesleri gibi belirtilerdir. Aynı zamanda yüz felci geçiren hastalarda duydukları seslere karşı da hassasiyet meydana gelebilmektedir. Yüz felci hastalığı hem erkeklerde hem de kadınlarda aynı oranda görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık herkeste her mevsim olabildiği gibi özellikle kış aylarında daha çok oluşan bir rahatsızlıktır.

Yüz Felci Fizik Tedavi yapılan tüm araştırmalarda yüz felci hastalığı fizik tedavi yöntemi ile yüzde seksen beş oranında iyileştirilmektedir. Bu sayede yaşanan yüz felci hastalıklarında hastada Fizik tedavi yöntemi ile olabilecek kalıcı hasarlar önlenebilmektedir. Yüz felcinde uygulanan fizik tedavi masajları ile diğer tedaviler birlikte uygulanır. Yüzde bulunan kasların hareket etmesine yardımcı olan fizik tedavi yöntemi aynı zamanda kas tonusunu da koruyarak hastada oluşacak birçok olumsuz etkiyi de azaltmış olur. Yüz felcinde uygulanan fizik tedavinin hastaya etkisi çok önemli boyutlardadır. Fakat yüz felci için tek tedavi yöntemi değildir. Yüz felcinde yapılacak olan fizik tedavi yüzde bulunan kasların gelişmesini ve eski görevlerini yerine getirmesi için yapılır. Yani kasları geliştirmek için hastada uygulanır. Bu sayede bu kasların güçlenerek kendine gelmesine yardımcı olur. Ayrıca fizik tedavinin uygulaması yapılırken hastada evde yüz egzersizleri yapması hastalığın seyrini kısaltırken kasların daha hızlı toparlanmasına da yardımcı olur. Hastada oluşan yüz felcinden ötürü hareket sıfır düzeyinde ise veya hareket var ama çok azsa elektroterapi yöntemleriyle kaslara uyarılar verilerek bu kaslar çalıştırılır. Hareket varsa ama tam değilse o zamanda fizyoterapistler tarafından PNF denilen bir çeşit egzersiz yöntemiyle yüzdeki hareketin tamamlanması üzerinde çalışılabilir. Hasta Verilen egzersizleri evde de iki saat uygulaması gerekir. Eğer yüzün bir tarafında hareket yersiz ise kişi ellerinin yardımı ile hareketleri sağlam tarafta olduğu gibi yapmalıdır.

Yüz felcinde fizik tedavi yöntemleri nelerdir?
  • Kaslara uygulanan masajlar,
  • Yüzde bulunan uzuvların tek tek hareket ettirilmesi ve kasların güçlendirilmesi,
  • Özellikle kaşlar, burun, gözler ve ağız hareketleri ile yüz kaslarının hareket ettirilmesi sağlanır.
  • Her fizik tedavi hareketinin uygulanma ve yapılma süresi en az beş saniye süreli ve on sefer yapılmalıdır.
Yüz felci fizik tedavi yöntemi bu tür bir rahatsızlık yaşayan hastaların mutlaka yaptırması gereken bir tedavi yöntemidir. O yüzden doktora gidilmeden yapılması tehlikeli ve sakıncalıdır. Asla geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. O yüzden bu tür yüz felci rahatsızlıklarında uygulanacak fizik tedavilerin mutlaka fizik tedavi uzmanları tarafından yapılması ve onların sizlere göstereceği şekilde evde uygulanması gerekir. Sağlıkla kalın.

Yüz Felci Fizik Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yüz Felci Bitkisel Tedavi

Yüz Felci Bitkisel Tedavi

Yüz Felcine Ne İyi Gelir?

Yüz Felcine Ne İyi Gelir?

Yüz Felci Belirtileri

Yüz Felci Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Doğuştan Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Doğuştan Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Tedavisi Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir

Yüz Felci Tedavisi Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir

Yüz Felci Nasıl Geçer

Yüz Felci Nasıl Geçer

Yüz Felci Egzersizleri

Yüz Felci Egzersizleri