Kısmi Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kısmi Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Kısmı yüz felci, insanlarda meydana gelen yüz felci problemleri arasında ciddi er kaplayan bir durumdur. Günümüzde özellikle kış mevsimlerinde çok yaygın bir şekilde karşılaşılan bu durum birçok zaman geçici olarak meydana gelse bile hastalığın ilk dönemlerinde gerekli olan müdahalelerin yapılmaması durumunda yüz bölgesinde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Kısa bir tanım ile açıklayacak olursak kısmı yüz felci, insanlarda yüz bölgesinin bazı bölümlerinin sinirsel olarak hareketsiz kalmasıdır. Bu gibi durumlarda felç olan bölgede bulunan kaslar da hareket ettirilemeyeceği için kişi konuşmada yemek yemede ve hatta ağız ya da göz gibi bölgelerini hareket ettirmede sorunlar yaşayacaktır. Gerekli olan tedavilerin yapılması durumunda ise başarılı sonuç alınma ihtimali oldukça yükselecektir. Kısmı yüz felci, sadece yüz bölgesinde meydana gelen bir hareketsizlik olarak düşünülmemelidir. Çünkü insanlarda meydana gelen tüm yüz felci rahatsızlıklarında meydana gelen güçsüzlük, seğirme ve hareketsizlik durumları beraber görülmektedir. Sık karşılaşılan bu rahatsızlık, insanlarda yüz bölgesinde bulunan sinirlerle alakalı bir durumdur. Meydana gelen bu felç durumu, yüz bölgesinde çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kısmı yüz felci sorunu olan insanların kesinlikle bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan etkeni bulmaları gerekmektedir. Bu durum bazen doktorların üzerine düşerken bazen de hastanın kendisini ilgilendiren bir durumdur. Son olarak belirtmek isterim ki kısmı yüz felci rahatsızlıkları, insanlarda kadınlar ve erkeklere bakıldığında her iki cinsiyette de aynı seviyede görülmektedir.

Kısmı yüz felci neden olur?
  • Kısmı yüz felcinin en büyük nedenlerinden bir tanesi, yüzün belli bir bölgesinin belli bir süre soğuğa maruz kalmasıdır. Bu durum özellikle gün içerisinde gerek sosyal hayatında gerekse iş hayatında araba kullanan ve araba kullanırken klima ya da camları açık tutan kişilerde görülmektedir. Yüzün sol tarafına ya da sağ tarafına sürekli hava gelmesi, direk olarak bu bölgedeki sinirleri etkileyerek problemlere neden olacaktır.
  • Yüz bölgesine yakın yerlerde meydana gelen enfeksiyon durumlarında yine sinirler etkilenecek ve bu şekilde kısmı yüz felci meydana gelecektir. Meydana gelen kısmı yüz felci, enfeksiyonların ortadan kalkmasına bağlı olarak iyileşecektir.
  • Yüz bölgesine alınan travmalar ya da kafa bölgesine alınan travmalar da direk olarak yüz felci rahatsızlığına neden olmaktadır. Bu nedenle bazen bir kaza nedeniyle bazen de diğer nedenlerden dolayı insanlarda kısmı yüz felci meydana gelmektedir.
  • Bazen bu durumun ortaya çıkmasına neden olan bir diğer etken ise yaş olabilmektedir. Yaşı ilerlemiş olan insanlarda yüz bölgesindeki sinirler kendiliğinden zarar görerek kısmı felç meydana getirmektedir. Bu gibi durumlarda kısmı felcin iyileşme ihtimali azdır.
  • İnsanlarda meydana gelen yüksek tansiyon ya da şeker hastalığı gibi durumlarda da yüz felci sorununun görülme riski fazladır.
Kısmı yüz felci ne gibi belirtiler gösterir?

Yüz felci rahatsızlıkları ister kısmı olsun ister tüm yüz bölgesinde etkili olsun birçok zaman aynı belirtileri göstermektedir. Meydana gelen bu rahatsızlıkta insanların yüz bölgelerinde bulunan kaslar daha güçsüz olacaktır. Bu nedenle kişinin kaslarını çalıştırması çok daha zor olabilir.

Yüz bölgesinde belli bir kısım olsa bile genellikle bu durumlarda insanlar konuşma zorlukları yaşarlar. Bu nedenle kısmı yüz felci ciddi olarak rahatsızlıklara neden olacaktır. Bu iki belirtinin yanı sıra insanlarda sık sık göz yaşarması, yemek yemede zorluklar, yüzde kayma hissi ve göz kırpmada zorluklar meydana gelebilir.

Kısmi Yüz Felci Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Yüz Felci Nasıl Geçer

Yüz Felci Nasıl Geçer

Yüz Felci Hareketleri

Yüz Felci Hareketleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüz Felci Belirtileri

Yüz Felci Belirtileri

Yüz Felci Egzersizleri

Yüz Felci Egzersizleri

Rüyada Yüz Felci Geçirmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada Yüz Felci Geçirmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Yüz Felci Fizik Tedavi Yöntemleri

Yüz Felci Fizik Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi