Yüz Felci Neden Olur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz felci neden olur, yüzde bulunan ve yüzümüzün hareketleriyle, vs. Hayati işlevleriyle ilgilenen sinirlerde meydana gelen bozukluklar sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genelde yüzde bazı bölgelerde seğirme, hareket ettirememe, istem dışı hareketlerde bulunma, vs. Şekillerde kendini gösterir. Hala tam olarak baş edilebilen bir rahatsızlık olmasa bile kısmen yüz felcinin tedavileri mevcuttur. Yüz felcinin genel tanımından sonra şimdi kısaca yüz felcinin biyolojik olarak sebeplerine, belirtilerine ve geliştirilmiş tedavi yöntemlerine yakından bir inceleme yapalım:

Yüz felcinin sebepleri nelerdir?

Yüz felci genel olarak yukarıda bahsedildiği gibi yüzün işlevlerini yerine getirmekten sinilerin işleyişinde meydana gelen sorunlardan kaynaklanır. Ama bunun dışında beyinde oluşabilecek bir tümor, beyinden sinirlere komutun iletiminde meydana gelen bir aksaklık, sinirlerin kaslara bu komutlara iletmesi, hatta kasların bu komutları alıp uygulayabilmesi gibi genel mekanizmada meydana gelebilecek aksaklıklardan da kaynaklanabilir. Fazla teknik detaylara girmeden beynin kontolüyle yüzün nasıl çalıştığına bakarsak; beynimizde meydana gelen son derece karmaşık işlemler ve komutlar; belirli olan sırayla sinir sistemini uyarır. Buradan sinir sisteminin yüzle ilgili olan kısımları dallanır ve son olarak "yüz siniri" olarak bilinen dala gelir. Yüz siniri de yüzümüzde milyonlarca dala ayrılarak yüz kaslarını beynin verdiği komut doğrultusunda uyararak kaslarıımızın bu şekilde tepki vermesini sağlar. (Gülmek, ağlamak, surat asmak, kaşları çatmak, vs. Akla gelebilecek her türlü mimik). İşte bu mekanizma herhangi bir sebepten zarar görürse, yüzümüz işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyecektir. Sinir sistemine yapılan aşırı baskı, beyinde ilgili kısımda oluşabilecek bir tümor, hatta beynin bir virüse karşı geliştirdiği bağışıklık, tepki olarak yüz felci yaratabilir.

Yüz felcinin belirtileri nelerdir?
  • Yüz kaslarının kontrol edilmesinde zorlanmak
  • Yüzün belirli bir bölgesinde bariz olarak meydana gelen şişme, göçme, vs. Durumlar
  • Elde olmayan yapılan yüz mimikleri, seğirmeler, vs.
Eğer bu belirtileri anormal bir şekilde yaşıyorsanız; biyolojik, sinirsel veya psikolojik olarak geçirmekte olduğunuz bir rahatsızlıktan dolayı yüz felcinin ilk evrelerinde olabilirsiniz. Aşırı miktarda yaşanan belirtiler kesinlikle ciddiye alınmalıdır.

Yüz felci tedavisi nasıl yapılır?

Yüz felci vücudun kaptığı bir virüsten dolayı oluşmuşsa, başvurulacak tedavi ilaç tedavisidir. Bu virüsü vücuttan atabilecek şekilde ilaç, antibiyotik, vs. Yöntemler kullanılır.

Yüz felci biyolojik; yani kemik, aşırı baskı, vs. Sebeplerden dolayı fiziksel olarak sinirin zedelenmesinden dolayı olmuşsa; bu durumda uygun cerrahi müdahalelerle siniri maruz kaldığı baskıdan kurtarıp eski işlevine dönmesine yardımcı olmak suretiyle tedavi edilir. Beyindeki tümörden veya lezyonlardan kaynaklanan yüz felçlerinde de aynı yönteme başvurulur.

Yüz felcine neden olan şey psikolojik etkenlerse (Aşırı stres, çok çalışma, kişinin üzerinde hissettiği baskı, vs.); yüz felcine karşı yapılan klasik ilaç veya cerrahi müdahalenin yanı sıra psikolojik yardım da gereklidir.

Bütün bu yöntemlerde bir ortak durum vardır ki; tedavi esnasında göz sağlığına çok dikkat edilmelidir. Kornea, gözyaşı bezleri ve görme mekanizmasının diğer elemanları, tedavide yapılacak yanlışlıklar sonucu zarar görebilir ve bu da yüz felcini iyileştireyim derken görme yetisiyle ilgili istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Tedavi boyunca gözünün optimum nem oranında olması ve korneanın zarar görmemesine dikkat edilmesi gerekir.

Yüz Felci Neden Olur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yüz Felci Nasıl Geçer

Yüz Felci Nasıl Geçer

Yüz Felci Egzersizleri

Yüz Felci Egzersizleri

İlginizi Çekebilir

Yüz Felci Belirtileri

Yüz Felci Belirtileri

Yüz Felci Hareketleri

Yüz Felci Hareketleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felcine Ne İyi Gelir?

Yüz Felcine Ne İyi Gelir?

Doğuştan Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Doğuştan Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Tedavisi Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir

Yüz Felci Tedavisi Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir

Bebeklerde Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi